La Ligan kausiennakko 2022-23 – Real Madrid: Viime kausi päättyi upeaan tuplamestaruuteen

Real Madridin viime kausi sujui loistavasti. Real Madrid voitti La Ligan ja Mestarien liigan. Kausi oli siten todellinen jättionnistuminen etenkin Mestarien liigan voiton myötä. Sarjamestaruus varmistui jo huhtikuun lopussa. Real Madrid sai syyskaudella kritiikkiä peliesityksistään, vaikka tuloksellisesti ottelut sujuivat mallikkaasti muutamaa heikompaa kamppailua lukuun ottamatta.
Vuodenvaihteeseen mennessä Real Madrid oli menettänyt pisteitä viidessä sarjaottelussa ja johti La Ligaa viiden pisteen erolla Sevillaan. Kevätkaudella Real Madrid paransi merkittävästi peliesityksiään ja pelasi loistavan kauden jälkimmäisen puoliskon. Ruma 0-4-tappio Bernabéulla Barcelonalle oli lopulta vain kauneusvirhe, ja Real Madrid porskutti ylivoimaiseen sarjamestaruuteen.
Copassa matka tyssäsi puolivälieriin, kun Athletic voitti Real Madridin San Mamésilla loppuhetkien maalilla 1-0.

Mestarien liigan lohkovaihe sujui vakuuttavasti. Kuudesta lohko-ottelusta tuloksena viisi voittoa ja Bernabéulla Sheriff Tiraspolille kärsitty yllättävä tappio. Real Madrid eteni lohkoykkösenä pudotuspeleihin. Pudotuspeleissä Real Madrid kohtasi kilpailun kovimmat joukkueet, ja oli jokaisessa otteluparissa enemmän tai vähemmän ongelmissa, mutta onnistui siitä huolimatta kampeamaan itsensä toistuvasti jatkoon.
Neljännesvälierissä PSG johti otteluparia 2-0 noin puoli tuntia ennen loppua, mutta Real Madrid nousi kuolleista vain vartissa ja eteni jatkoon yhteismaalein 3-2. Puolivälierissä Chelseaa vastaan Real Madrid oli kymmenen minuutin päässä putoamisesta, mutta nousi jälleen kuin ihmeen kaupalla henkiin ja vei otteluparin nimiinsä jatkoajalla.
Välierissä vastaan asettui Manchester City. Avausosa Englannissa päättyi 3-4-tappioon, ja jälkimmäisessä osassa Real Madrid oli vain lisäajan päässä putoamisesta. Kaksi salamamaalia vei ottelun jatkoajalle ja Real Madrid nousi jo kolmannen kerran haudan partaalta jatkoon.
Finaalissa Real Madrid kohtasi Liverpoolin. Liverpool kykeni luomaan useita laadukkaita maalipaikkoja, mutta Thibaut Courtois seisoi päällään ja piti joukkuettaan pystyssä. Vinícius viimeisteli ottelun ainoan maalin ja Real Madrid juhli historiansa 14. Mestarien liigan voittoa.
Kausi 2022-23 käynnistyi myös vakuuttavasti, kun UEFA Super Cupin finaalissa Helsingin Olympiastadionilla Eurooppa-liigan voittanut Eintracht Frankfurt jäi selvästi jalkoihin maalein 2-0.
Lue kaikki Real Madridin ennakkoartikkelit alla olevista linkeistä:
- Viime kausi (luet parhaillaan)
- Kesän siirtoikkuna
- Avainpelaajat
- Valmennus ja pelitapa
- Näin käy
Kaikki ennakkoartikkelit löytyvät täältä.
Tuukka Ikkeläjärvi
Twitter: @tuukka_21
20€ antaa 40€ + 100 ilmaiskierrosta
- Avaa pelitili Caxinolle, niin mahtavat edut ovat sinun.
- Talleta 20€, niin saat 40€ pelirahaa sekä 100 ilmaiskierrosta.
- Tarjous voimassa vain uusille asiakkaille rajoitetun ajan.
- Virallista: Héctor Bellerín poistui Barcelonasta
- Atlético vahvisti kaksi siirtoa: Toppari lähti Valioliigaan – laitapuolustaja saapui Tottenhamista
- Romano: Meksikolaispuolustaja siirtymässä Barcelonaan
- Real Betis lainasi vahvistuksen Valioliigasta
- Real Madrid hylkäsi tarjouksen Marco Asensiosta
- Real Madrid -tähti kahdeksi kuukaudeksi sivuun
- Atlético Madrid kaappasi Tottenham-puolustajan lainasopimuksella
- Barcelonan tarjous Marokon MM-tähdestä hylättiin
- Gennaro Gattusolle lähtöpassit Valenciasta
- Sevilla on lainaamassa kasvattinsa Valioliigasta
- Virallista: Héctor Bellerín poistui Barcelonasta
- Romano: Meksikolaispuolustaja siirtymässä Barcelonaan
- Atlético vahvisti kaksi siirtoa: Toppari lähti Valioliigaan – laitapuolustaja saapui Tottenhamista
- Real Madrid hylkäsi tarjouksen Marco Asensiosta
- Real Madrid -tähti kahdeksi kuukaudeksi sivuun
- Real Betis lainasi vahvistuksen Valioliigasta
- Barcelonan tarjous Marokon MM-tähdestä hylättiin
- Real Madrid suunnittelee ensi kesälle kahta hankintaa – ensimmäisestä käydään isoa taistelua
- Gennaro Gattusolle lähtöpassit Valenciasta
- Atlético Madrid kaappasi Tottenham-puolustajan lainasopimuksella