La Ligan tasapelikoneet jatkavat yhä voitoitta – Barca-kasvatti tarvitsi 22 sekuntia viime kauden seuransa kurittamiseen

La Liga sai sunnuntain alkuillasta uuden sarjajumbon. Levante oli hävinnyt aiemmin päivällä Athletic Bilbaolle 0-2 ja löytää itsensä nyt sarjan hänniltä, kun Huesca ja Real Valladolid tasasivat pisteet maalein 2-2. Pistekin riitti nostamaan Valladolidin pois jumbosijalta.
Samalla Huesca ja Real Valladolid ovat edelleen sarjan ainoat voitottomat joukkueet. Huescan saldo on kuudesta ottelusta viisi tasapeliä ja yksi tappio, ja Valladolidin vastaavasti kolme tasapeliä ja kolme tappiota.
Valladolid johti peliä ensimmäisen puoliajan jälkeen toppari Bruno Gonzálezin maalilla. 30-vuotias Bruno siirtyi Valladolidiin viime kauden jälkeen Levantesta ja teki tänään ensimmäisen maalinsa (kaikissa kilpailuissa) sitten marraskuun 2016. Niin tuolloin, vajaat neljä vuotta sitten, kuin tänäänkin maali syntyi kulmapotkusta päällä tehtynä.
Toisella puoliajalla nähtiin hullu viisiminuuttinen. Ensimmäiset kaksi maalia syntyivät vain minuutin sisällä. Ensin 51. minuutilla Waldo Rubio vei rankkarista Valladolidin jo 2-0 -vierasjohtoon, mutta Rafa Mir tasoitti alle minuuttia myöhemmin.
Neljä minuuttia Mirin kavennusmaalin jälkeen Huesca vaihtoi kentälle Sandro Ramírezin, joka siirtyi Huescaan Evertonista ilmaissiirrolla deadline dayna vajaat kaksi viikkoa sitten. Barcelonan kasvatti tarvitsi satumaisesti vain 22 sekuntia ennen kuin hän teki ensimmäisen maalinsa uuden seuransa paidassa. Ottelu oli Sandron debyytti Huescan riveissä. Ainoastaan kaksi pelaajaa oli tehnyt tälle vuosituhannella nopeamman maalin La Ligassa uuden joukkueensa riveissä.
15'' Jonathan Pereira (Villarreal) en 2006
15'' Galán (Osasuna) en 2009
22'' Sandro (Huesca) en 2020
Vieläkin erikoisemman Sandron maalista tekee se, että hän pelasi viime kauden joukkuettaan vastaan. Sandro vietti kauden 2019-2020 lainalla Real Valladolidissa ja teki 24 La Liga -ottelussa kolme maalia. Marraskuussa syntynyt ensimmäinen Valladolid-maali päätti tuolloin Sandron peräti 2,5 vuotta kestäneen maalittoman jakson – hyökkääjäpelaajalla tuskastuttavan pitkän kuivan kauden.
Täysin ainutlaatuinen Sandron temppu ei ollut. Viimeksi 26 vuotta sitten, vuonna 1994 Pichi Lucas teki niin ikään maalin entistä seuraansa vastaan oltuaan kentällä alle minuutin.
Y si. HAY UN PRECEDENTE: Pichi Lucas hizo exactamente lo mismo el 9 de octubre de 1994, en un Celta 1-2 Compostela.
Tengo un ordenador que es una joya
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Hansi Flick ensimmäistä kertaa St James’ Parkilla: ”Pelaajani sanoivat, että täällä on yksi Valioliigan parhaimmista tunnelmista”
- Luis Díaz myönsi keskustelleensa Barcelonan kanssa kesän siirtoikkunassa
- Real Madridin valitus hylätty – Dean Huijsenin pelikielto pysyy voimassa
- Lamine Yamal sivussa Barcelonan Mestarien liigan avauspelistä
- Lisätietoja Trent Alexander-Arnoldin loukkaantumisesta – viikkoja sivussa pelikentiltä
- Roberto De Zerbi Real Madridin saamasta rangaistuspotkusta: ”Häpeällinen päätös”
- Barcelona pelaa jälleen kotiottelunsa 6000 katsojan edessä
- Real Madridin taival Mestarien liigassa alkoi dramaattisella tavalla
- Athletic Bilbao aloitti Mestarien liigan – Arsenal oli kova pala
- Valmentaja ärähti Thomas Parteysta: ”Hän voi olla täysin viaton”
- Real Madridin valitus hylätty – Dean Huijsenin pelikielto pysyy voimassa
- Lamine Yamal sivussa Barcelonan Mestarien liigan avauspelistä
- Barcelona pelaa jälleen kotiottelunsa 6000 katsojan edessä
- Roberto De Zerbi Real Madridin saamasta rangaistuspotkusta: ”Häpeällinen päätös”
- Polvivammoista kärsinyt Samuel Umtiti, 31, lopetti pelaajauransa
- Lisätietoja Trent Alexander-Arnoldin loukkaantumisesta – viikkoja sivussa pelikentiltä
- MD: Toppari haluaa solmia jatkosopimuksen Barcelonan kanssa
- Real Madridin taival Mestarien liigassa alkoi dramaattisella tavalla
- Luis Díaz myönsi keskustelleensa Barcelonan kanssa kesän siirtoikkunassa
- Valmentaja ärähti Thomas Parteysta: ”Hän voi olla täysin viaton”