Florentino Pérez tarttui kahden superlupauksen siirtohuhuihin – ”Tiedämme, että hän haluaa pelata Realille”
Kuva: Getty Images
Real Madridin puheenjohtaja Florentino Pérez, 70, valittiin toissayönä jatkokaudelle ilman vastaehdokkaita. Virallisten äänestystulosten jälkeen hän joutui vastailemaan lehdistön esittämiin kysymyksiin monien tuntien ajan. Pérez tarttui haastatteluiden aikana myös Monacon Kylian Mbappén, 18, ja AC Milanin Gianluigi Donnarumman, 18, siirtohuhuihin.
– Maailman parhaat pelaajat ovat aina edustaneet Real Madridia. Minun täytyy vielä keskustella näistä asioista [Zinédine] Zidanen kanssa, Pérez aloitti.
– Tiedämme, että hän [Mbappé] haluaa pelata Realille. Hän on ottanut kuvia pelaajiemme kanssa ja hän on pitänyt yllään Real Madridin valkoista pelipaitaa. Näin tapahtui myös [Marco] Asension kohdalla, kun hän nukkui Real Madridin peliasussa.
– Olemme todella onnellisia, koska suuret pelaajat haluavat tulla Madridiin, Pérez päätti.
Péreziltä kysyttiin mielipidettä myös Donnarumman tilanteesta.
– Kyllä, AC Milanin maalivahti [kiinnostaa meitä] myös. Kun he [Mbappé ja Donnarumma] pelaavat hienosti, Real Madridin kiinnostus herää, Pérez sanoi.
– Kyllä, seuraamme tilanteen kehittymistä tarkasti, mutta älkää pakottako minua enää puhumaan tästä aiheesta. Tiedämme, mitä Zidane ajattelee tästä, kun hän palaa kesälomaltaan.
Suuntana Real Madrid
Sekä Mbappé että Donnarumma on yhdistetty vahvasti Real Madridiin. Marcan mukaan Mbappé unelmoi pelaamisesta Estadio Santiago Bernabéulla, ranskalaismedia Téléfootin mukaan hän kannattaa Los Blancosia ja brittilehti Metron mukaan hän on julkaissut Real Madridia tukevia päivityksiä sosiaalisessa mediassa. Donnarumma puolestaan haluaa Sky Sport Italian mukaan ainoastaan Real Madridiin. Italian maajoukkueessa pelaava maalivahti ei allekirjoita jatkosopimusta AC Milanin kanssa. Nykyinen sopimus umpeutuu ensi kesänä. Donnarumma torjui aloittavana maalivahtina jokaisessa Serie A -ottelussa päättyneellä kaudella. Hän vartioi AC Milanin maalia myös menestyksekkäässä Supercoppa Italianassa, jossa milanolaisseura kaatoi Juventuksen lukemin 2-1 jatko-ottelun ja pilkkukisan jälkeen. Mbappé pelasi läpimurtokauden Ranskassa. Ranskalaisnuorukainen teki 24 maalia 41 ottelussa, kun Monaco eteni Ligue 1:n mestaruuden lisäksi Mestarien liigan välieriin ja Coupe de la Liguen loppuotteluun.LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Kuka Haaland? Norjalaistähti takoi hattutempun Mestarien liigassa
- Peräti neljä Real Madrid -pelaaja pelikieltovaarassa Mestarien liigassa
- Antoine Griezmann neuvottelee siirrosta MLS:ään
- Lucas Boyé pelasti Alavésille elintärkeän pisteen
- Jude Bellinghamin paluu kentille lähenee
- UEFA määräsi Benfican Gianluca Prestiannille väliaikaisen pelikiellon – sivuun Real Madrid -ottelusta
- Joan Laporta: Välit Leo Messin kanssa menneet huonompaan suuntaan
- Viisi kuukautta leikkauksesta – Barcelona-pelaaja palasi harjoituksiin
- Barcelona vakuuttavaan voittoon – nousi La Ligan kärkeen
- Real Madridin pelaaja viikkokausiksi sivuun pelikentiltä
- Joan Laporta: Välit Leo Messin kanssa menneet huonompaan suuntaan
- UEFA määräsi Benfican Gianluca Prestiannille väliaikaisen pelikiellon – sivuun Real Madrid -ottelusta
- Barcelonan puheenjohtajaehdokas haluaa Harry Kanen – näin englantilaistähti kommentoi
- Benfican Gianluca Prestianni antoi UEFA:lle selityksen Víniciuksen väitetystä solvaamisesta
- Viisi kuukautta leikkauksesta – Barcelona-pelaaja palasi harjoituksiin
- Jude Bellinghamin paluu kentille lähenee
- Real Madridin pelaaja viikkokausiksi sivuun pelikentiltä
- Antoine Griezmann neuvottelee siirrosta MLS:ään
- Barcelona vakuuttavaan voittoon – nousi La Ligan kärkeen
- Lucas Boyé pelasti Alavésille elintärkeän pisteen