Atlético Madridin päävalmentajalla Diego Simeonella oli napakka vastaus valmiina, kun häneltä kysyttiin Real Madridia luotsaavan virkaveljensä José Mourinhon kommenteista.

Real kärsi sunnuntaina pelatussa Madridin paikallisottelussa 1–2-tappion. Mourinho kihisi kiukusta pelin jälkeen. Hänestä tuomarit olivat tehneet isoja virheitä.

Lue lisää: Nyt keitti yli! Jose Mourinho toi valokuvat lehdistötilaisuuteen ja haukkui tuomarit (20.9.)

Simeone näki asian toisin:

– Meidän täytyy kunnioittaa sitä, mitä ikinä muilla on sanottavanaan. Mutta meidän on muistettava [myös], että [Hansi] Flick, Mourinho, [Manuel] Pellegrini ja Simeone ovat etuoikeutetussa asemassa.

Simeone huomautti median edessä, että isojen seurojen äveriäät päävalmentajat saavat paljon enemmän huomiota mielipiteilleen kuin tuomarit.

– Meidän täytyy tietää, miten tuomareita ja kollegoitamme kunnioitetaan. Kun astutaan rajan yli – olipa sitten nimesi Mourinho, Simeone, Flick tai Pellegrini – se ei ole oikein. Sitä rajaa ei pidä ylittää, Simeone jatkoi Into the Calderonin mukaan (ulkoinen linkki).

Madridin derby oli Simeonelle selkeä onnistuminen. Voiton lisäksi hän onnistui pelaajavaihdoissaan, eikä Real Madrid päässyt kunnollisille maalipaikoille.

LUE MYÖS: