Real Madridin päävalmentaja José Mourinho on jälleen vauhdissa.

Kuninkaalliset kohtaavat Barcelonan El Clásicossa viikonloppuna, ja Mourinho on nostanut ottelun otsikoihin jo ennen sen alkua.

Alun perin ottelun erotuomariksi oli määrätty Alejandro Hernández Hernández, jonka Espanjan erotuomaritoimikunta (Comité Técnico de Árbitros, CTA) oli valinnut tehtävään. Tilanteesta tekee hämmentävän se, että otteluiden erotuomareita ei yleensä nimetä näin aikaisin.

Mourinho teki valituksen saatuaan tietovuodon kautta tietää Hernándezin nimityksestä. Hän ei pitänyt ajatuksesta, että Hernández tuomitsisi ottelun, mutta ei kuitenkaan syyttänyt espanjalaistuomaria mistään.

Tämän seurauksena erotuomaritoimikunta on päättänyt vaihtaa ottelun erotuomarin. Uutta erotuomaria ei ole vielä virallisesti nimetty.

Actu Foot

@ActuFoot_
🚨🚨 ALEJANDRO HERNÁNDEZ HERNÁNDEZ 🇪🇸 NE DEVRAIT FINALEMENT PAS ARBITRER LE CLASICO CE WEEK-END !!! ❌🤯

Initialement pressenti pour diriger le choc, l’arbitre espagnol aurait été ÉCARTÉ par le Comité technique des arbitres après les protestations de José MOURINHO 🇵🇹 d’après
Linkki twiittiin.

LUE MYÖS: