Real Madridin voitto Sevillasta nosti taas tuomarit keskiöön
Real Madridin lähtökohdat sunnuntain otteluun Sevillaa vastaan eivät olleet parhaat mahdolliset. Joukkueella oli vain hävittävää. Pahimmat kilpailijat Barcelona ja Atlético Madrid olivat napanneet täydet pistepotit, omillakin faneilla oli katse jo puoliksi ensi viikon El Clásicossa.
Aiemmin sunnuntaina urheilutoimittaja Sergio Valentín oli lisäksi väittänyt X:ssä, että Real olisi korvamerkinnyt päävalmentaja José Mourinhon mahdolliseksi korvaajaksi Didier Deschampsin.
Artikkeli jatkuu upotuksen jälkeen.
Olosuhteisiin nähden oli yllätys, että Real Madrid pelasi kenties alkukauden ehjintä peliään. Se kaatoi Sevillan kotonaan maalein 4–1.
Real otti johdon puolen tunnin kohdalla. Ensin näytti siltä, että Yan Diomande yrittäisi ohittaa puolustajansa, mutta hän siirsikin pallon rangaistusalueen laidalle Arda Gülerille. Tämä tykitti maalin 21 metristä.
Artikkeli jatkuu upotuksen jälkeen.
Tauolle mentiin Realin 2–0-johdossa, sillä Kylian Mbappé onnistui maalinteossa vain seitsemän minuuttia myöhemmin.
Mbappé otti pallon mukaansa näppärällä käännöksellä rangaistusalueen rajalla. Sillä hän jätti Sevillan puolustajat taakseen. Ranskalaistähti piti hermonsa myös maalin edessä ja harhautti Sevillan maalivahdin ennen viimeistelyä.
Artikkeli jatkuu upotuksen jälkeen.
Näyttävistä täysosumista huolimatta tauon suurin puheenaihe oli taas vähemmän yllättäen tuomarityöskentely.
Güler näytti huitaisseen Sevillan Peque Fernándezia sääntöjen vastaisesti. Todennäköinen rike tapahtui pelin ulkopuolella, eikä ainakaan kansainväliseen tv-lähetykseen tarttunut kunnollista kuvaa lyönnistä.
Güler selvisi tilanteesta ilman varoitusta.
– Meillä oli ottelu hallussa siihen asti, kunnes Güler [löi] Pequeta kyynärpäällään. Se oli selvä ulosajo, joka [olisi] muuttanut kaiken, Sevillan Kike Salas kommentoi tauolla Movistar+:lle.
Pelin jälkeen Juan Iglesias väitti tv-haastattelussa, että voitto oli ratkennut tuomareiden päätöksiin.
– Güller kävi Pequen kimppuun ensimmäisellä puoliajalla. 2–0-maalia edeltäneessä vaiheessa Ibrahima Konaté rikkoi Robbie Urea. Tiesimme kyllä, mitä odottaa, kun tulimme Bernabéulle, Iglesias totesi.
Iglesiasin sanoista voi tulkita, että Real Madrid -fanien lauantaiset hyökkäykset saivat oikeudenjakajat varovaisiksi. Tuomarit tiesivät, että jokainen Real Madridia vastaan annettu tuomio esitettäisiin lisätodisteena heidän puolueellisuudestaan.
Lue lisää: Barcelona-pelin tuomaria syytetään puolueellisuudesta – vanhat tilastot kaivettiin esiin (17.10.)
Jälkimmäisellä jaksolla Real Madrid onnistui kahdesti maalinteossa, Sevilla kerran. Realin loput maalit viimeistelivät Mbappé (rangaistuspotkusta) ja Diomande. Sevillan ainokaisen teki 20-vuotias Manu Bueno, jolle maali oli ammattilaisuran toinen.
Muokattu viimeksi 19.10. klo 0.39: Uudelleenmuotoiltu. Lisätty videoupotukset Instagramista.
LUE MYÖS:
- Real Madridin voitto Sevillasta nosti taas tuomarit keskiöön
- Voi Peña Deportiva, tällä kentällä ei pelata
- Surkea ajoitus – Barcelonalta kaksi puolustajaa sivuun
- Kylian Mbappé johtaa kiistanalaista tilastoa
- Barcelona voitti – vastustaja haukkui tuomarit: ”Järjetöntä, surkeaa!”
- Lamine Yamal kirjautti tilastorivin, jollaista ei ole nähty sitten Lionel Messin ja vuoden 2017
- Barcelona-pelin tuomaria syytetään puolueellisuudesta – vanhat tilastot kaivettiin esiin
- La Ligan kärkikamppailu oli niin tapahtumarikas, että Lamine Yamalin mieletön maali saattoi unohtua
- Álex Baena ratkaisi Atléticolle voiton Espanyolista viime hetkillä
- Pitkään loukkaantuneena ollut Éder Militão palaa viimeinkin pelikentille
- Lamine Yamal kirjautti tilastorivin, jollaista ei ole nähty sitten Lionel Messin ja vuoden 2017
- La Ligan kärkikamppailu oli niin tapahtumarikas, että Lamine Yamalin mieletön maali saattoi unohtua
- Barcelona-pelin tuomaria syytetään puolueellisuudesta – vanhat tilastot kaivettiin esiin
- José Mourinho totesi Viníciuksesta: ”Jos olisin hänen asemassaan, en luultavasti olisi enää täällä”
- Näin Vinícius kommentoi pitkää pelikieltoaan
- Marca: Real Madridin pelaaja tammikuussa muualle?
- Agentti kertoi miksei Nico Williams siirtynyt Barcelonaan
- Barcelona voitti – vastustaja haukkui tuomarit: ”Järjetöntä, surkeaa!”
- Sarjanousija menetti johtonsa lopussa – painajaismainen ennätys lähestyy
- José Mourinho kokee ryhmänsä olevan riittävän hyvä: ”En halua yhtään uutta hankintaa”

