Yhden selityksen mukaan Barcelonan kariutuneet kaupat laitahyökkääjä Nico Williamsista johtuivat rekisteröintiongelmista. Sport uutisoi lauantaina, että siirtoneuvottelut eivät olleet pelkkää bisnestä, vaan niihin liittyi henkilökemioiden törmäyksiä.

Neuvottelujen pitkittyessä Barcelonan urheilujohtajan Decon ja Williamsin edustajan Félix Taintan välit olivat kiristyneet. Deco piti Taintaa syypäänä mutkiin matkassa.

Barcelona teki päätöksen olla suoraan yhteydessä pelaajaan, mikä on aina riski. Se ehdotti pikaviestillä WhatsAppissa, että Williams vaihtaisi agenttinsa Taintasta joko Jorge Mendesiin tai Pini Zahaviin, joilla molemmilla on hyvät suhteet Barcelonan sikariportaaseen.

Mendes edustaa muun muassa Lamine Yamalia, Zahavi puolestaan neuvottelee Robert Lewandowskin ja Hansi Flickin asioista.

Barcelona ei ollut osannut arvata, miten läheisissä väleissä Williamsin perhe on Taintan kanssa. Sportin mukaan perhe oli pöyristynyt ehdotuksesta, ja Williams oli saman tien katkaissut siirtoneuvottelut. Uusi jatkosopimus pitää hänet Athletic Bilbaon riveissä vuoteen 2035 saakka.