Real Madrid on yhä lähempänä merkittävän pelaajahankinnan tekemistä.

Liverpoolin Trent Alexander-Arnoldin, 26, siirtyminen Liverpoolista Real Madridiin on ollut jo pitkään spekuloinnin kohteena. Siirtoa on pidetty käytännössä varmana ja nyt vielä aiempaa enemmän, sillä Alexander-Arnold ilmoitti jättävänsä Liverpoolin kuluvan kauden jälkeen.

Alexander-Arnoldin sopimus päättyy eikä jatkoa tule. Liverpoolin oma kasvatti ehti pelata seuran edustusjoukkueessa 352 ottelua tehoin 23+92.

Jos – ja todennäköisesti kun – Alexander-Arnold siirtyy Real Madridiin, epäselvää on vielä, milloin tarkalleen ottaen siirto tapahtuu. Sopimus päättyy vasta kesä-heinäkuun vaihteessa, mutta silloin seurajoukkueiden MM-kisat ovat jo kovaa vauhtia menossa.

Real Madrid todennäköisesti haluaisi Alexander-Arnoldin riveihinsä jo ennen turnausta, mutta tuolloin seura joutuisi todennäköisesti maksamaan Liverpoolille jonkinlaisen korvauksen.

LUE MYÖS