Real Madridin puheenjohtaja Florentino Pérez piti tiistaina omintakeisen lehdistötilaisuuden, jossa hän muun muassa julisti seuralleen ennenaikaiset pj-vaalit.

Pikahälytyksellä median paikalle kutsunut Pérez lisäksi syytteli toimittajia, kiisti terveydentilaansa koskevia huhupuheita, laukoi seksististä tekstiä ja kehotti mediaa penkomaan muitakin seuroja kuin kriiseissä rypenyttä Real Madridia.

Puheenjohtaja otti puheeksi FC Barcelonan ja niin kutsutun tapaus Negreiran. Kyseessä on kolme vuotta sitten avattu keskeneräinen tutkimus siitä, onko Barcelona lahjonut tuomarikomiteassa varapuheenjohtajana ollutta José Maria Enríquez Negreiraa vuosien 2001 ja 2018 välillä.

Barcelona on maksanut Negreiraan liittyville yhtiöille 8,4 miljoonaa euroa, mutta katalonialaisseuran mukaan Negreira on toiminut seuran neuvonantajana eivätkä maksut ole olleet lahjuksia.

Pérez julisti lehdistötilaisuudessaan tämän olevan yksi suurimmista jalkapalloilun korruptiotapauksista ja ilmoitti Real Madridin aikovan keskustella asiasta Uefan kanssa kauden päätteeksi.

Barcelonan vastaus

Barcelona ei tietenkään ilahtunut Pérezin ryöpytyksestä. Seura julkaisi sivuillaan oman vastineensa tiistai-iltana.

– Mitä tulee Florentino Pérezin lehdistötilaisuuteen, lakiosastomme käy tarkkaan läpi hänen syytöksensä ja väitteensä. Niitä analysoidaan parhaillaan, ja seura pohtii nyt seuraavia askelia. Kun tutkinnassamme tulee valmista, ilmoitamme valitsemistamme toimenpiteistä, Barcelona tiedotti.

Pérez ei puhunut lehdistötilaisuudessa seuraansa ravistelleista kriiseistä yksityiskohtaisemmin. Hän ei myöskään ottanut kantaa BBC:n tiistain uutiseen siitä, että José Mourinhosta on tulossa Real Madridin seuraava päävalmentaja.

LUE MYÖS: