Xabi Alonso kokee tehneensä virheen hyväksyessään Real Madridin tarjouksen viime kesänä, kertoo SER.

SER:n saamien tietojen mukaan Alonso katuu sitä, että hän palasi Real Madridiin siirryttyään seuran päävalmentajaksi viime kauden jälkeen. 

Alonson mielestä hänen ei olisi pitänyt siirtyä Real Madridiin, vaan jonnekin muualle. Alonso on helpottunut siitä, ettei hän ole enää joukkueen päävalmentaja. 

Real Madrid on ollut viimeisen viikon ajan otsikoissa, kun edustusjoukkueen Aurélien Tchouaméni ja Fede Valverde tappelivat harjoitusten jälkeen. Madridilaismedian mukaan Tchouaméni löi Valverden tajuttomaksi, ja uruguaylaispelaaja joutui sairaalaan.

Alonso on iloinen, ettei hän joutunut todistamaan yllä mainittua tapausta joukkueen päävalmentajana.

SER:n saamien tietojen mukaan useiden pelaajien välit menivät poikki, kun Alonso sai potkut Real Madridin peräsimestä tammikuussa. Monet pelaajat halusivat Alonson jäävän, kun taas yksittäiset pelaajat olivat potkujen kannalla.

SER:n mukaan Alonson ei ole määrä valmentaa lähitulevaisuudessa Espanjassa, vaan joko Saksassa tai Englannissa.

LUE MYÖS