Espanjan tappio käynnisti puheet tahallisesta häviöstä – Luis Enriqué kiistää väitteet: ”Ei mitään juhlittavaa”
Espanjan päävalmentaja Luis Enrique vakuuttaa, ettei ole tyytyväinen torstain Japani-tappioon, vaikka lohkon kakkossija avaa sille helpommaksi arvioidun reitin kohti finaalia MM-kisojen pudotuspelikaaviossa.
Tappion myötä Espanja ei esimerkiksi joudu kohtaamaan MM-kisojen ennakkosuosikkeihin lukeutuvia Brasiliaa tai Argentiinaa ennen mahdollista loppuottelua.
– En ole lainkaan tyytyväinen. En koskaan juhli tappioita, hän sanoi.
– Jalkapallossa ansaitset sen tai et. Kyllä me kärsimme, olisin halunnut olla ykkönen. Se ei kuitenkaan ollut mahdollista, koska viidessä minuutissa he tekivät kaksi maalia ja meidät hajotettiin.
Neljännesvälierissä Espanja saa vastaansa Marokon, jonka jälkeen puolivälierävastustaja olisi joko Portugali, Ghana, Sveitsi, Kamerun tai Serbia. Välierissä vastustaja löytyisi puolestaan Englannin, Senegalin, Ranskan ja Puolan joukosta.
– Meillä ei ollut mitään vaaraa ensimmäisellä puoliajalla, mutta tauolla käskin heitä olemaan varovaisia, koska [Japanilla] ei ollut mitään menetettävää, Enrique jatkoi.
– Mutta meillä ei ollut hyvänlaatuista hallintaa. Romahdimme ja he olisivat voineet tehdä vielä kaksi maalia lisää. Lohkoissa tapahtuu muutoksia ja monet asiat ovat nyt erilaisia, mutta minulla ei ole mitään juhlittavaa.
LUE MYÖS!
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Virallista: Ville Koski siirtyy Deportivo Alavésiin
- Näitä Kylian Mbappén sanoja on odotettu vuosia – supertähti otti vastuuta
- Näkökulma: Obsessio Barcelonaan? Real Madridin siirtokaappaus sytytti fanikeskustelun
- Lähde: Real Madridin laitapuolustaja herättää kiinnostusta La Ligassa
- Virallista: Real Madrid hankki Marc Cucurellan
- Ei hyvältä näytä – LaLiga-tähdestä julki dramaattinen kuva MM-kisoissa
- Sami Khedira palaamassa Real Madridin palvelukseen
- Fabrizio Romano: Marc Cucurella siirtymässä Real Madridiin
- Sky: Barcelona-hyökkääjä mätti maaleja, mutta ensi kauden osoite on hämärän peitossa
- Ousmane Dembélé jätti oven auki Kylian Mbappén kriitikoille – ”Sitooko hän kengännauhansa vai ei?”
- David Raya otti kantaa rooliinsa MM-kisoissa
- Sky: Barcelona-hyökkääjä mätti maaleja, mutta ensi kauden osoite on hämärän peitossa
- Sami Khedira palaamassa Real Madridin palvelukseen
- Ousmane Dembélé jätti oven auki Kylian Mbappén kriitikoille – ”Sitooko hän kengännauhansa vai ei?”
- Fabrizio Romano: Marc Cucurella siirtymässä Real Madridiin
- Cesc Fàbregasin Como on kiinnostunut kolmesta Real Madridin pelaajasta
- Real Madrid tarjonnut Franco Mastantuonoa Italiaan
- AS: Thibaut Courtois reagoi Real Madridin uuteen päävalmentajaan
- Keskikenttäpelaaja poistumassa Barcelonasta
- Ei hyvältä näytä – LaLiga-tähdestä julki dramaattinen kuva MM-kisoissa