Ennakko Eurooppa-liigan huippuotteluun Napoli-Barcelona: Mistä peli näkyy, kuntopuntari, valmentajien kommentit ja arvioidut avaukset
Tänään torstaina pelataan FC Barcelonan kauden kannalta erittäin ratkaiseva ja tärkeä ottelu. Eurooppa-liiga on käytännössä Barcelonan ainoa mahdollisuus voittaa tällä kaudella jotain. Lisäksi se on sille toinen väylä ensi kauden Mestarien liigaan, jos paikkaa La Ligan neljän parhaan joukossa ei heruisikaan. Tällä hetkellä Barcelona on sarjassa neljäntenä.
Ensimmäinen osa Camp Noulla päättyi viikko sitten 1-1-tasapeliin. Koska vierasmaalisääntö ei enää ole käytössä, lähdetään illan otteluun samalta viivalta. Pelin henki on siten myös selvä: millä tahansa tasatuloksella 90 minuutin jälkeen haetaan ratkaisua jatkoajalta ja tarvittaessa rangaistuspotkukilpailusta.
Voittamalla pelin olisi Barcelonalla edelleen neljä kynnystä ylitettävänään ennen mahdollisia mestaruusjuhlia, mutta Napoli lukeutuu paperilla ehdottomasti Eurooppa-liigan kovimpiin joukkueisiin. Jos tämä este selätetään, ei haastavampia vastustajia välttämättä ole enää tarjolla.
Mistä peli näkyy?
Eurooppa-liigan (ja Konferenssiliigan) pudotuspelit välittää kotikatsomoihin Viaplay ja V Sportin. Ottelu Napoli-Barcelona-Napoli alkaa kello 22.00, ja sen selostaa Mikko Innanen.
Kaikkiaan tänään tulessa on neljä espanjalaisseuraa, joista jokaisella on hyvät mahdollisuudet jatkoon. 2-2-tasanumeroista lähtee liikkeelle San Sebástianissa pelattava Real Sociedadin toinen ottelu RB Leipzigia vastaan (klo 19.45). Avausottelunsa voittaneista sevillalaisseuroista Sevilla kohtaa vieraissa Dinamo Zagrebin kello 19.45, ja Real Betis isännöi Zenitiä kello 22 – Ukrainassa syttyneen sodan vuoksi varmasti sähköisessä ottelussa.
Kuntopuntari
Barcelona (V-T-T-V-V)
20.2. Valencia-Barcelona 1-4 (La Liga)
17.2. Barcelona-Napoli 1-1 (Eurooppa-liiga)
13.2. Espanyol-Barcelona 2-2 (La Liga)
6.2. Barcelona-Atlético Madrid 4-2 (La Liga)
23.1. Alavés-Barcelona 0-1 (La Liga)
Napoli (T-T-T-V-V)
21.2. Cagliari-Napoli 1-1 (Serie A)
20.2. Barcelona-Napoli 1-1 (Eurooppa-liiga)
12.2. Napoli-Inter 1-1 (Serie A)
6.2. Venezia-Napoli 0-2 (Serie A)
23.1. Napoli-Salernitana 4-1 (Serie A)
Viisi viimeistä keskinäistä
17.2.2022 Napoli-Barcelona 1-1 (Mestarien liiga)
8.8.2020 Barcelona-Napoli 3-1 (Mestarien liiga)
25.2.2020 Napoli-Barcelona 1-1 (Mestarien liiga)
11.8.2019 Napoli-Barcelona 0-4 (harjoitusottelu)
8.8.2019 Barcelona-Napoli 2-1 (harjoitusottelu)
Poissaolot
Barcelona:
Dani Alves (ei rekisteröity Eurooppa-liigaan)
Clement Lenglet (lihasvamma)
Sergi Roberto (reisilihasvamma)
Samuel Umtiti (loukkaantunut)
Memphis Depay (lihasvamma)
Ansu Fati (reisivamma)
Napoli:
Stanislav Lobotka (lihasvamma)
Hirving Lozano (olkapäävamma)
Kevin Malcuit (loukkaantunut)
Axel Tuanzebe (loukkaantunut)
Zambo Anguissa (loukkaantunut)
Arvioidut avauskokoonpanot
Barcelona: Ter Stegen: Dest, Araújo, Piqué, Alba; Pedri, Busquets, F. De Jong,; Traoré, Aubameyang, Torres
Napoli: Meret; Di Lorenzo, Rrahmani, Koulibaly, Mario Rui; Demme, Fabián Ruiz; Elmas, Zieliński, Insigne; Osimhen
Valmentajien kommentit:
Luciano Spalletti, Napoli:
– Meillä ei ole tulevissa peleissä mitään pelättävää. En pysty kierrättämään kokoonpanoa juuri nyt, joten meidän on luotettava energiavarastoihimme.
– He, jotka taistelevat, saattavat hävitä, mutta he, jotka eivät taistele lainkaan, ovat jo hävinneet. Meidän pitää ottaa riskejä, hallita peliä ja näyttää, mitä haluamme tehdä. Muuten he pakottavat meidät puolustamaan syvältä. Barcelona on todella vahva. Heillä oli Lionel Messi, mutta heillä on yhä sama laatu ja mahtavia pelaajia joka puolella kenttää. Molemmat joukkueet haluavat välttää joutumasta jatkoajalle.
Xavi, Barcelona:
– Me lähestymme peliä samalla tavalla kuin jos olisimme voittaneet 2-1 tai 3-1. Luulen, että Napoli tulee prässäämään korkeammalta, sillä heillä oli vaikeuksia toisella puoliajalla. Luulen, että tästä tulee jalkpallosota. On sääli, ettemme hoitaneet hommaa kotona, mutta muuta keinoa ei ole kuin pelata jatkopaikasta täällä.
– Meidän täytyy hallita. Napoli tulee lyömään meille painetta, ja pelistä tulee hyvin intensiivinen. Meidän pitää olla rohkeita ja luoda maalipaikkoja. Siitä tulee taistelu pallonhallinnasta. Napoli on Mestarien liigan tasoa, ja se on hyvä tilaisuus meille osoittaa, että Barca pystyy kilpailemaan Euroopassa.
– Diego Armando Maradona -stadionilla pelaamisesta saamme lisämotivaatiota. Tämä on ensimmäinen kertani täällä. On kunnia pelata täällä. Hän oli esikuva kaikille. Katsomme yhä videoita hänestä ja liikutumme. Hän olisi kaikkien aikojen paras, ellei Messi olisi tullut kuvioihin. Minulle paras on Messi ja toiseksi paras Maradona. Monet aloittivat jalkapallon hänen takiaan.
Lähteet: UEFA:n kotisivut, Football-Italia ja AS
LUE MYÖS:
- Diego Simeone ylisti Barcelonaa: ”He ovat tällä hetkellä parhaita”
- Käsittämätön tilasto Real Madridin ottelusta – kaksi pelaajaa samalla pelipaikalla
- Näkökulma: kaikki näkevät tämän ongelman paitsi Real Madridin valmentajat
- Real Madrid pelaa surkeinta alkukautta vuosikausiin
- MD: Barcelona jatkosopimukseen oman kasvattinsa kanssa – mukaan 500 miljoonan euron ulosostopykälä
- Cope: Florentino Pérez tulistui – oli poistumassa Madridin derbystä jo ennen alkuvihellystä
- Federico Valverde loukkaantui – mutta onko kaikki sitä miltä näyttää?
- COPE: Real Madridin ja Atlético Madridin pelaajat ottivat yhteen Madridin derbyn tauolla
- RCD Mallorcan maalitykki lähti Turkkiin – neljä maalia!
- Real Madrid latasi täyslaidallisen derbyn tuomareille verkkosivuillaan
- Diego Simeone José Mourinhon tilityksestä: Valmentajien pitää osata käyttäytyä kuin aikuiset
- COPE: Real Madridin ja Atlético Madridin pelaajat ottivat yhteen Madridin derbyn tauolla
- Madridin derby meni Atlético Madridin nimiin – Real Madrid töppäili
- Federico Valverde loukkaantui – mutta onko kaikki sitä miltä näyttää?
- Real Madrid latasi täyslaidallisen derbyn tuomareille verkkosivuillaan
- Nyt keitti yli! Jose Mourinho toi valokuvat lehdistötilaisuuteen ja haukkui tuomarit
- Barcelonan voiton ratkaisi maailman paras pelaaja, eikä se ollut Lamine Yamal
- Cope: Florentino Pérez tulistui – oli poistumassa Madridin derbystä jo ennen alkuvihellystä
- Tämä tilasto kertoo kaiken oleellisen Real Madridista – ”Historiallisen surkea esitys”
- Barcelonalle taas loukkaantuminen – toppari sivussa yli kuukauden