Real Madridin siirtohaaveille kolaus – teinitähti halutaan pitää Ranskassa
Kuva: Getty Images
Stade Rennais uskoo, että se saa pidettyä keskikenttäpelaaja Eduardo Camavingan riveissään Real Madridin kiinnostuksesta huolimatta.
Viime vuonna ranskalaisseuran edustusjoukkueessa debytoinut Camavinga, 17, nousi päättyneellä kaudella Stade Rennais’n avainpelaajaksi ja tahkosi yhteensä 36 ottelua kaikki kilpailut huomioiden.
Real Madrid haluaa lehtitietojen mukaan Camavingan itselleen, mutta Stade Rennais haluaa pitää hänet ainakin vielä ensi kauden ajan. Ranskan Ligue 1:n ennenaikainen päättyminen tarkoitti sitä, että Stade Rennais pääsi ensi kauden Mestarien liigan karsintoihin.
– Suunnitelmamme Eduardo Camavingalle on se, että hän jatkaa kehittymistään täällä Rennesissä. Häneltä odotetaan isoja asioita ensi kaudella, kommentoi Stade Rennais’n presidentti Nicolas Holveck RTL:n haastattelussa.
– Meidän tavoitteemme on pitää joukkueemme kasassa, sillä he ovat jo osoittaneet, kuinka lahjakas ryhmä he ovat.
– Meidän on oltava fiksuja siirtomarkkinoilla ja rakennettava paras mahdollinen joukkue.
Camavinga on syntynyt Angolassa, mutta hän muutti Ranskaan jo kaksivuotiaana ja sai viime vuonna Ranskan kansallisuuden. Viime marraskuussa hän pelasi ensimmäisen maaottelunsa Ranskan alle 21-vuotiaiden joukkueessa.
LUE MYÖS:
LUE MYÖS:
- Onko tässä syy Viníciuksen heikkoon vireeseen? Kulissien takaa paljastui hurjia väitteitä
- José Mourinho ylisti uruguaylaista: ”Jos meillä olisi kolme tai neljä Fedeä…”
- El Mundo: Real Madrid huolissaan Viníciuksesta
- Diego Simeone kertoi mitä loistavan alkukauden pelannut Cuti Romero tuo Atléticoon: ”Joko sinulla on sitä tai ei”
- Kertooko tämä espanjalaisten tuomarien tasosta? Yhtäkään ei valittu päätuomariksi tämän viikon europeleihin
- Lähde: Jadon Sancho herättää kiinnostusta La Ligassa
- Atlético Madrid tyrmäsi Manchester Unitedin – Barrios osui jo 47 sekunnissa
- Barcelona jyräsi Galatasarayn – toisella puoliajalla nähtiin melkoista tykitystä
- Atlético Madrid jysäytti – teki maalin Mestarien liigassa ensimmäisellä minuutilla
- Gian Piero Gasperini vitsaili José Mourinhosta: ”Jos voisin saada häneltä yhden ominaisuuden…”
- ”Miksi hän ei koskaan pelannut Barcelonassa?” – some löysi kulttipelaajan Argentiinasta
- Näkökulma: Real Madridin tärkein pivottipelaaja on jäädytetty penkille
- Barcelona jyräsi Galatasarayn – toisella puoliajalla nähtiin melkoista tykitystä
- Hansi Flick kehuu venäläistaituria – ”Barcelona voi olla yksi noista unelmista”
- Atlético Madrid tyrmäsi Manchester Unitedin – Barrios osui jo 47 sekunnissa
- Gian Piero Gasperini vitsaili José Mourinhosta: ”Jos voisin saada häneltä yhden ominaisuuden…”
- Onko tässä syy Viníciuksen heikkoon vireeseen? Kulissien takaa paljastui hurjia väitteitä
- Getafen puolustaja rikkoi Barcelona-ottelussa ennätyksen, jota kukaan ei halua
- El Mundo: Real Madrid huolissaan Viníciuksesta
- Marca: Dani Carvajal löysi uuden seuran – jää Espanjaan