Barcelonan 19-vuotiaasta laitahyökkääjästä Lamine Yamalista on kehittynyt pelaaja, jolle mikään ei näytä mahdottomalta.

Barcelonan 5–2-voitto Real Betisistä on viimeisin todiste tästä.

Vaikka lauantaina keskustelua on pyritty johdattelemaan erotuomari Ricardo de Burgos Bengoetxean toimintaan, ottelun ykköshahmo oli Yamal.

StatMuse kertoo X-tilillään, että Yamalille tilastoitiin Betisiä vastaan maali, maalisyöttö, kaksi laukausta ohi maalin, neljä laukausta maalia kohti ja yhdeksän onnistunutta ohitusta vastustajasta.

Sen lisäksi hän loi neljä maalintekopaikkaa, joista kaksi oli sellaisia, että joukkuekaverilta oli lupa odottaa täysosumaa.

Datapalvelu StatMuse lisää julkaisussaan, että yllä mainittuihin lukuihin on ylletty La Liga -ottelussa viimeksi vuonna 2017. Silloin asialla oli sarjan kaikkien aikojen maalintekijä Lionel Messi.

StatMuse FC

@statmusefc
Lamine Yamal vs Real Betis:

1 goal
1 assist
2 chances created
2 big chances created
2 shots
4 shots on target
6 successful take-ons

First player to put up those numbers in a LaLiga game since Leo Messi in 2017.
Linkki twiittiin.

LUE MYÖS: