Villarrealin konkari puuskahti ilkeistä väitteistä: ”Se ei mahdu kallooni”
Kuva: Getty Images
32-vuotias Vicente Iborra kuuluu Villarrealin kapteenistoon ja on yksi joukkueen profiilipelaajista. Iborra on aloittanut ”Keltaisen Sukellusveneen” keskikentän pohjalla lähes kaikissa kauden otteluissa.
Nyt Iborra odottaa kuitenkin kaikkien muidenkin jalkapalloilijoiden kanssa sitä, salliiko koronaviruspandemia vielä kauden pelaamisen loppuun. Jossain esitetyt epäilyt siitä, että pelaajat vaatisivat lisää palkkaa tiivistyvästä ottelutahdista, saavat konkarin lähes tuohtumaan.
– Pelaajat toivovat vain, että tilanne normalisoituisi ja he voisivat tehdä tavallisia asioita, ja sen jälkeen pelata myös jalkapalloa, Iborra totesi AS:lle.
– Me huomaamme ensimmäisinä, miten ihmiset ja yritykset voivat. Siksi suutun siitä, kun jotkut väittävät, että vaatisimme lisää rahaa pelaamisesta. Sellainen ajatus ei mahdu kallooni.
– Sellainen ei olisi millään tavalla eettistä. Sellaisilla asioilla halutaan vahingoittaa meitä. Me jalkapalloilijat emme ole pyytäneet lisää rahaa emmekä tule pyytämäänkään. Kuka sellaista väittääkään, haluaa saada ihmiset meitä vastaan.
Koska keskelle kautta tuli arviolta ainakin kaksi kuukautta kestävä tauko, voidaan kausi joutua pelaamaan loppuun kesä-heinäkuussa todella tiiviiseen tahtiin. 48 tunnin palautumisaika on Iborran mielestä kuitenkin liian lyhyt, ja siksi hän haluaisi ottelujen välille ainakin kaksi välipäivää.
[readmore from=Villarreal]
– Kahden päivän pelaaminen on vaikeaa. Pelin jälkeen on rankkaa treenata seuraavana päivänä, eikä heti sitä seuraavana olisi helppoa pelata. Kokemukseni mukaan pelien välissä tarvitaan 72 tuntia aikaa, Iborra uskoo.
– Jos kausi jatkuu, tulemme näkemään kiihkeän miniliigan. Sarjasta tulisi hyvin erilainen. Meidän pitäisi valmistautua hyvin poikkeuksellisesti ja pelejä pelattaisiin lyhyessä ajassa paljon.
– Jotkut hyvässä vireessä olleet joukkueet olisivat kadottaneet vireensä ja huonosti pelanneet voisivat pelata hyvin. Liiga olisi lyhyt, arvaamaton ja viihdyttävä.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Álvaro Arbeloa otti vastuun Real Madridin yllätystappiosta: ”Sanoin sen pelaajille”
- Real Madridille kirvelevä tappio putoajakandidaatin vieraana
- Álvaro Arbeloalta lempeä kuitti edeltäjälleen: ”Carlo ei antanut hänelle paljoakaan lepoa”
- Hansi Flick patistaa Marcus Rashfordia nousemaan esiin
- Jättimäinen nöyryytys: Barcelona teki Real Madridista hakkelusta naisten Mestarien liigassa
- Marca: Atlético Madrid on lähellä isoa siirtoa – pelaajan kanssa on jo sovittu
- MD: Tähtitopparin siirto Barcelonaan konkretisoitumassa
- Lamine Yamal järkyttyi: ”Sietämätöntä”
- ESPN: Joku valehtelee Marcus Rashfordin siirtosaagassa
- Marcus Rashfordin sopimustilanteesta iso paljastus
- Álvaro Arbeloalta lempeä kuitti edeltäjälleen: ”Carlo ei antanut hänelle paljoakaan lepoa”
- MD: Tähtitopparin siirto Barcelonaan konkretisoitumassa
- Jättimäinen nöyryytys: Barcelona teki Real Madridista hakkelusta naisten Mestarien liigassa
- Hansi Flick patistaa Marcus Rashfordia nousemaan esiin
- Marca: Atlético Madrid on lähellä isoa siirtoa – pelaajan kanssa on jo sovittu
- Lamine Yamal järkyttyi: ”Sietämätöntä”
- ESPN: Joku valehtelee Marcus Rashfordin siirtosaagassa
- Kotiyleisöltä islamofobisia huutoja – Lamine Yamal poistui kentältä järkyttyneenä
- MD: Barcelonan luottopelaaja herättää kiinnostusta Valioliigassa
- Robert Lewandowski kohtasi suuren pettymyksen maajoukkueessa – puhui tulevaisuudestaan