Real Madridin päävalmentaja Santiago Solari sai maanantai-iltana potkut, kun seurajohto päätti hankkia Zinédine Zidanen takaisin Los Blancosin peräsimeen.

Real Castillan valmennusjoukoista ylennetty Solari ei ehtinyt valmentaa madridilaisseuran ykkösjoukkuetta kuin viitisen kuukautta, kun Julen Lopeteguin korvannut argentiinalaisvalmentaja pudotti seuran kaikista kolmesta kilpailusta vain kahdeksan päivän sisällä.

Olemme keränneet Solarin parhaimmat ja surkeimmat hetket Real Madridin päävalmentajana aikajanalle.

29. lokakuuta – Lopetegui saa potkut, Solari valitaan väliaikaiseksi korvaajaksi

Julen Lopeteguin ensimmäinen ja toistaiseksi viimeinen El Clásico Real Madridin peräsimessä päättyi nöyryyttävään 1-5-tappioon Barcelonaa vastaan. Real Madrid näki tarpeen muutokselle, antaen Espanjan maajoukkueen entiselle päävalmentajalle potkut. Tilalle valittiin Santiago Solari, joka hyllytti Gareth Balen ja Iscon heti ensimmäisessä ottelussaan Melillaa vastaan.

13. marraskuuta – Real Madrid antaa Solarille vakituisen sopimuksen vuoteen 2021 saakka

Voitettuaan kaikki neljä ensimmäistä otteluaan Real Madridin peräsimessä, Solari ansaitsi itselleen vakituisen sopimuksen, joka ulottui jopa vuoteen 2021 saakka. Madridilaisseura ei kuitenkaan vastannut päätöksestään täysin itse. La Ligan sääntöjen mukaan väliaikaiselle päävalmentajalle on joko annettava vakituinen sopimus tai hänet on erotettava työstään kahden viikon toimitsijajakson jälkeen.

24. marraskuuta – Real Madridin keko alkaa rakoilla

Ei kestänyt kauaakaan, kunnes Real Madridin todelliset ongelmat alkoivat jälleen näkyä. Solarin ensimmäinen ottelu seuran vakituisena managerina päättyi 0-3-tappioon Eibarille. Muutamaa viikkoa myöhemmin TsSKA Moskova päihitti Realin samoin lukemin, mutta joukkueen onneksi pääsylippu Mestarien liigan jatkopeleihin oli jo varmistettu. Neljännesvälierien vastustajaksi valikoitui Ajax, joka nähtiin vielä tässä vaiheessa suht’ helppona vastustajana.

22. joulukuuta – Seurajoukkueiden väliset MM-kisat ja Solarin ensimmäinen pytty

Solarin ehdoton huippuhetki Real Madridin päävalmentajana tapahtui juuri ennen jouluaattoa. Valkopaidat kaatoivat isäntäjoukkue Al Ainin 4-1-lukemin Seurajoukkueiden välisten MM-kisojen finaalissa, voittaen kilpailun kolmantena vuonna peräkkäin. Kyseessä oli luonnollisesti Solarin ensimmäinen pokaali managerina.

6. helmikuuta – Madrid näytti lupaavalta Camp Nou -visiitillä

Copa del Reyn välierien ensimmäisessä osaottelussa Real Madrid näytti oppineen läksynsä lokakuun 1-5-tappiosta Barcelonalle. Solarin miehistö sai itsevarmuutta vääntäessään Camp Noulta 1-1-tasapelin Ernesto Valverden miehistöä vastaan. Usko finaalipaikasta oli korkealla.

[readmore from=Solari-Santiago]

9. helmikuuta – Solari päihittää Simeonen

Solarin paras tulos hänen viiden kuukauden mittaiselta päävalmentajauraltaan oli ehdottomasti Real Madridin 3-1-derbyvoitto Atlético Madridista. Hankittuaan ensimmäisen voittonsa Wanda Metropolitanolta, Real Madrid väänsi myös tiensä takaisin mestaruustaistoon.

27. helmikuuta – Lopun alkua

Real Madridin paras tilaisuus mestaruuteen katosi kuin tuhka tuuleen, kun itsevarmuutta huokunut Los Blancos hävisi Barçalle 0-3 Copa Del Reyn toisessa välieräottelussa. Huolestuttavinta oli, miten Solarin miehistö epäonnistui luomaan edes kunnollisia maalipaikkoja – omalla stadionillaan.

2. maaliskuuta – Barcelonan Clásico-dominointi sai jatkoa

Vain kolme päivää myöhemmin, kun Madridin Copa-toiveet olivat murskana, Barcelona pudotti verivihollisensa pois myös La Ligan mestaruustaistosta. Ivan Rakiticin ainoa maali riitti kukistamaan aseettoman Real Madridin Santiago Bernabéulla, pidetäen valkopaitojen voitotonta Clásico-putkea jo kuuden ottelun mittaiseksi. Eroa Barcelonaan oli nyt jopa 12 pisteen verran.

5. maaliskuuta – Ajax iski viimeisen naulan Solarin arkkuun

Voitettuaan ensimmäisen osaottelun 2-1 Amsterdamissa, Real Madrid oli lähes varma jatkopaikastaan Ajaxia vastaan. Mitä Ajax kuitenkin toi tullessaan, oli rökäletappio. Kaksi aikaista maalia asetti vierasjoukkueen samantien ohjaajan paikalle, jonka jälkeen Dusan Tadic vei hollantilaiset jo 3-0-johtoon. Marco Asensio kaivoi yhden maalin takaisin, mutta Lasse Schönen upea vapaapotkumaali sinetöi Ajaxin 4-1-voiton ja jatkopaikan Bernabéulta. Madridin mestaruusputki Mestarien liigassa sai nöyryyttävän päätöksen. Joukkueen kausi oli taputeltu.

11. maaliskuuta – Aika sanoa Santiago Solarille ’Adiós!’

Santiago Solari sai ensimmäiselle päävalmentajan pestillensä sentään voittoisan lopun, kun Real Madrid kaatoi Real Valladolidin 4-1-lukemin sunnuntai-iltana. Se ei kuitenkaan riittänyt lohdutukseksi seuran johdolle, joka antoi Solarille kenkää seuravaana päivänä. Zinédine Zidane oli palannut.

Lue lisää