Valencian suurin osakkeenomistaja Meriton Capital Limited on päättänyt myöntää seuralle 100 miljoonan euron pääomalainan. Päätös vahvistaa merkittävästi Valencian pääomaa, jonka suuruus nousee lainan myötä 50 miljoonasta 150 miljoonaan euroon.

Meriton Capital Limited -nimisen sijoitusyhtiön omistaa singaporelainen miljardööri Peter Lim. Yhtiö oli valmis pumppaamaan seuraan 100 miljoonan pääomalainan jo heinäkuussa. Tuolloin Valencian epäiltiin tarvitsevan lisää pääomaa Uefan talouden reilun pelin sääntöjä (FFP) varten. Lopulta La Ligaa hallinnoiva LFP ilmoitti, ettei lisäpääomaa tarvita sääntöpykäliä varten.

Vaikkei lisäpääomaa sääntöjen puitteissa tarvittu, Lim päätti vahvistaa seuran taloudellista asemaa. Pitämässään puheessa Valencian hallituksen puheenjohtaja Layhoon Chan sanoi, että pääomalaina mahdollistaa jatkoinvestoinnit sekä seuran edustusjoukkueeseen että akatemiaan. Lisäksi pääomalaina vahvistaa seuran tasetta.