Sevilla teki kauden ensimmäisen hankintansa
Kuva: Getty Images
Sevilla tiedotti verkkosivuillaan, että Michael Krohn-Dehli siirtyy seuraan kahden vuoden sopimuksella. Kontrahtiin sisältyy optio kolmannesta vuodesta. Krohn-Dehlin sopimus Celta Vigon kanssa päättyi kuluvaan kauteen, joten Sevillan ei tarvitse maksaa pelaajasta siirtokorvausta.
31-vuotias tanskalainen on keskikenttäpelaaja, joka pelasi kolme viime vuotta Celtassa. Kroh-Dehli on pelannut aiemmin urallaan myös Bröndbyssä, Ajaxissa, Waalwijkissa ja Sparta Rotterdamissa.
Toimittajan sana
Krohn-Dehli ei välttämättä ole kaikille tuttu nimi, mutta nyt puhutaan laadukkaasta pelaajasta. Celta Vigo loi päättyneellä La Liga -kaudella kolmanneksi eniten maalipaikkoja. Merkittävä lenkki maalipaikkojen mahdollistamisessa oli juuri Krohn-Dehli, joka ruokki syötöillään keskikentältä hyökkäyskolmikkoa. Tanskalaisen syöttöprosentti oli päättyneellä kaudella joukkueen parhaimmistoa, minkä lisäksi hän loi Celtan pelaajista kolmanneksi eniten maalipaikkoja (koko La Ligassa sijalla kahdeksan). Krohn-Dehli toimi pitkälti Celtan pallollisen pelin pyörittäjänä. Hänelle merkittiin eniten syöttöjä koko joukkueesta, kaiken kaikkiaan 2149. Lukema oli koko sarjan neljänneksi korkein. Tehoja Krohn-Dehli kirjautti yhden maalin ja viiden maalisyötön verran. On hyvin mielenkiintoista nähdä, miten Krohn-Dehliä käytetään Sevillassa. Unai Emery peluutti joukkuettaan viime kaudella useimmiten muodossa 4-2-3-1 niin, että kentällä oli samaan aikaan kaksi puolustavaa keskikenttäpelaajaa. Krohn-Dehlin vahvuudet eivät ole pelin rikkomisessa, joten hänelle selkein rooli Sevillassa olisi kymppipaikalla tai vaihtoehtoisesti laidalla (jos hänellä olisi lupa ajaa laidalta keskustaan). Näin ollen Kroh-Dehli taistellee peliajasta erityisesti Éver Banegan ja Denís Suárezin kanssa.LUE MYÖS:
- Espanjan maajoukkueelta iso päätös – kultaluotsin tulevaisuus selvillä
- Diego Simeone ylisti Barcelonaa: ”He ovat tällä hetkellä parhaita”
- Käsittämätön tilasto Real Madridin ottelusta – kaksi pelaajaa samalla pelipaikalla
- Näkökulma: kaikki näkevät tämän ongelman paitsi Real Madridin valmentajat
- Real Madrid pelaa surkeinta alkukautta vuosikausiin
- MD: Barcelona jatkosopimukseen oman kasvattinsa kanssa – mukaan 500 miljoonan euron ulosostopykälä
- Cope: Florentino Pérez tulistui – oli poistumassa Madridin derbystä jo ennen alkuvihellystä
- Federico Valverde loukkaantui – mutta onko kaikki sitä miltä näyttää?
- COPE: Real Madridin ja Atlético Madridin pelaajat ottivat yhteen Madridin derbyn tauolla
- RCD Mallorcan maalitykki lähti Turkkiin – neljä maalia!
- Diego Simeone José Mourinhon tilityksestä: Valmentajien pitää osata käyttäytyä kuin aikuiset
- Näkökulma: kaikki näkevät tämän ongelman paitsi Real Madridin valmentajat
- Cope: Florentino Pérez tulistui – oli poistumassa Madridin derbystä jo ennen alkuvihellystä
- COPE: Real Madridin ja Atlético Madridin pelaajat ottivat yhteen Madridin derbyn tauolla
- Madridin derby meni Atlético Madridin nimiin – Real Madrid töppäili
- Federico Valverde loukkaantui – mutta onko kaikki sitä miltä näyttää?
- Real Madrid pelaa surkeinta alkukautta vuosikausiin
- Real Madrid latasi täyslaidallisen derbyn tuomareille verkkosivuillaan
- Barcelonan voiton ratkaisi maailman paras pelaaja, eikä se ollut Lamine Yamal
- Nyt keitti yli! Jose Mourinho toi valokuvat lehdistötilaisuuteen ja haukkui tuomarit