Segundan kohutulla ”korona-ottelulla” hurja draaman kaari – pudonnut suurseura vesitti Fuenlabradan toiveet lisäajalla
Kuva: Getty Images
Deportivo ja Fuenlabrada iskivät perjantai-iltana yhteen Segundan päätöskierroksen viimeisessä ottelussa.
Deportivo voitti ottelun lopulta vaiherikkaiden tilanteiden jälkeen 2-1, ja murskasi samalla Fuenlabradan unelmat nousukarsintapaikasta.
Viimeinen kierros pelattiin yllä mainittua ottelua lukuun ottamatta jo kolmisen viikkoa sitten.
Deportivon ja Fuenlabradan välinen ottelu jouduttiin kuitenkin siirtämään myöhäisempään ajankohtaan, sillä A Coruñaan matkustaneella Fuenlabradalla todettiin useita koronavirustartuntoja vain muutama tunti ennen ottelun alkuperäistä alkamisajankohtaa.
Viimeinen kierros pelattiin loppuun, ja sen myötä varmistui myös Deportivon putoaminen Segunda B:hen ensimmäistä kertaa vuosikymmeniin.
Deportivon ja Fuenlabradan välisen kamppailun ajankohdan siirtäminen aiheutti valtavasti eripuraa Segundassa pelaavissa seuroissa.
Nousukarsintapaikoista taistelleiden seurojen mielestä koko kierros olisi pitänyt siirtää, jottei niin ikään nousukarsintapaikasta taistellut Fuenlabrada olisi saanut etua päästessään pelaamaan jo putoamisensa varmistanutta Deportivoa vastaan. Muun muassa Elche, Rayo ja Zaragoza julkaisivat vihaisia tiedotteita Espanjan jalkapalloliittoa kohtaan, jossa he syyttivät liittoa ja La Ligaa epäreilusta suhtautumisesta nousukarsintakamppailuun.
Fuenlabrada sai vain seitsemän ammattilaispelaajaa mukaansa perjantaiseen otteluun. Koronavirustartunnoista kärsivällä joukkueella oli ainoastaan kaksi vaihtopelaajaa, ja seura suoritti ottelussa vain yhden pelaajavaihdon.
Fuenlabrada tarvitsi ottelusta tasapelin selvitäkseen nousukarsintoihin. Seura menikin 11. minuutilla johtoon, mutta pelaajansa lomalta takaisin kutsunut Deportivo nousi tasoihin ja lisäajan rangaistuspotkun myötä voittoon.
Fuenlabradan tappion myötä Elche pelaa nousukarsinnoissa.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Villarreal nousi jättiläisten kantaan
- Xabi Alonso paljasti loistouutisia Real Madridin faneille
- Melkoinen trilleri – jumbokamppailussa huima loppu
- Athleticin Iñaki Williamsille vakava loukkaantuminen
- Rafael Benítez löysi uuden seuran – historiallinen diili
- Real Sociedadille erittäin tärkeät kolme pistettä
- Barcelona-lupaukselle, 21, paha loukkaantuminen – ei pysty pelaamaan neljään kuukauteen
- Marca: Real Madridissa ollaan ihmeissään Lamine Yamalin toiminnasta – ”Huono joukkuekaveri”
- Fichajes: Onnistuminen Real Madridia vastaan toi Juve-pelaajalle paikan Los Blancosin ostoslistalla
- Saudit taas ostoksilla Barcelonassa? Cristiano Ronaldon haave toteutumassa, tosin yli kymmenen vuotta myöhässä
- Lamine Yamal täräytti hurjan väitteen Real Madridista El Clásicon alla – Madridissa raivostuttiin
- Xabi Alonso paljasti loistouutisia Real Madridin faneille
- Athleticin Iñaki Williamsille vakava loukkaantuminen
- 16-vuotias teki maalin Eurooppa-liigassa – Barcelona havittelee timanttia riveihinsä
- Rafael Benítez löysi uuden seuran – historiallinen diili
- Villarreal nousi jättiläisten kantaan
- Saudit taas ostoksilla Barcelonassa? Cristiano Ronaldon haave toteutumassa, tosin yli kymmenen vuotta myöhässä
- Marca: Real Madridissa ollaan ihmeissään Lamine Yamalin toiminnasta – ”Huono joukkuekaveri”
- Barcelonalle huonoja uutisia juuri El Clásicon alla
- Melkoinen trilleri – jumbokamppailussa huima loppu