Valencia valmis oikeuteen Supercopan rahanjaon takia – ”Jos se on tarpeen”
Kuva: Getty Images
Valencia sai heittää keskiviikkona haaveet Supercopan voitosta, kun se taipui Real Madridille välierässä maalein 1-3. Kokonaan Valencian Supercopa-taistelu ei silti pääty. Nyt se vain viedään kabinetteihin ja mahdollisesti oikeussaleihin.
Neljästä Espanjan Supercupiin osallistuvasta joukkueesta Valencia oli ainoa, joka protestoi turnauksen osallistumispalkkioiden jakoa. On ymmärrettävää, etteivät Real Madrid ja Barcelona älähtäneet, sillä niille maksetaan pelkästä läsnäolosta noin yhdeksän miljoonaa euroa. Atlético Madrid ja Valencia sen sijaan saavat tyytyä tästä alle kolmasosaan (alle 3 miljoonaa euroa).
Valencia jätti rahanjaosta kirjallisesti eriävän mielipiteensä jo marraskuussa. Vielä asia ei ole edennyt mihinkään, mutta seuran puheenjohtaja Anil Murthy vakuuttaa, että taistelua jatketaan – tarvittaessa siviilioikeudessa asti.
– Tämä on meidän näkökulmastamme arvovaltainen virallinen turnaus, ja sitä pitää myös käsitellä sellaisena, Murthy totesi Marcalle ennen keskiviikkoista välieräottelua.
– Virallinen turnaus ei ole kaupallinen turnaus. Emme ole jalkapalloliiton kanssa samaa mieltä rahanjaosta. Katsomme liiton ja seuran kanssa prosessin loppuun asti vaatiessamme sitä, mikä on meidän mielestämme oikeudenmukaista cup-voittajalle.
Murthy ja Valencia kritisoivat jo helmikuussa sitä, että kesken kauden päätettiin tehdä muutoksia seuraavaan Supercupiin. Jo ennen eilen alkanutta turnausta oli selvää, ettei Valencia voisi ansaita mitenkään kisoista suurempaa rahapottia kuin Barcelona ja Real Madrid, vaikka nämä molemmat putoaisivatkin jo välierissä.
– Eriävä mielipiteeni koskee erityisesti taloudellista rahanjakoa. Liitto vastaa kaikesta kaupallisesta: tapahtumiin osallistumisestamme täällä, paitojen myynnistä ja Arabian jalkapalloon tutustumisesta, ja me yritämme osallistua kaikkiin näihin tilaisuuksiin. Rahanjaosta emme kuitenkaan ole samaa mieltä, Murthy selvensi.
– Vaadimme loppuun asti sitä, mikä on Valencialle reilua. Olemme cup-voittajia ja voitimme finaalissa Messin Barcelonan. Se oli Valencialle mahtava päivä.
– En minä voi hyväksyä näitä epäoikeudenmukaisia ehtoja. Miten sallisin sen kannattajien tai omistajan silmissä? Lähdimme Valenciasta pelaamaan Arabiaan cup-voittajana, mutta paljon muita huonommilla ehdoilla.
Murthy ei sulje pois asian viemistä siviilioikeuteen.
– Jos se on tarpeen, teemme niin. Liitto voi järjestää kaupallisen puolen ja sponsorit, miten parhaaksi näkee. Täällä on kuitenkin neljä seuraa, ja rahanjaon tulisi olla urheilullisessa mielessä sama näille kaikille.
[readmore from=Espanjan-Supercup]
– Meillä on oikeus kilpailla samoilla ehdoilla. Ei voi olla niin, että Valencia, Real Madrid, Barcelona ja Atlético pelaavat virallisessa turnauksessa siten, että taloudelliset ehdot määritellään osin kaupallisesti ja osin urheilullisesti, Murthy lataa.
Valencia on vakuuttanut, että se taistelee samalla myös muiden seurojen puolesta. Supercopa aiotaan pelata samalla neljän joukkueen formaatilla Saudi-Arabiassa myös kahtena seuraavana vuonna, ja tällöin taloudellisessa alakynnessä voivat olla jotkin muut seurat.
LUE MYÖS:
- Emmanuel Petit kertoi miksei Barcelona voita Mestarien liigaa
- Iso yllätys jysähti Copa del Reyn ottelussa
- Camp Nousta uutta tietoa
- Trent Alexander-Arnold loukkaantui taas – viikkokausia sivussa pelikentiltä
- Real Madridin jättänyt Luka Modric: ”Kun lähdet sieltä, suunta on alaspäin”
- Gaizka Mendieta: Xabi Alonso ei saa Real Madridia pelaamaan haluamallaan tavalla
- Urheilujohtaja: Barcelona ei tarvitse uusia pelaajia tammikuussa
- Kylian Mbappén mieletön vire jatkuu – Real Madrid haki helpot pisteet San Mamésilta
- Barcelonan urheilujohtaja antoi lausunnon Marcus Rashfordin tulevaisuudesta
- Barcelonan avainpelaaja loukkasi olkapäänsä – poissaoloaika selvillä
- Iso yllätys jysähti Copa del Reyn ottelussa
- Real Madridin jättänyt Luka Modric: ”Kun lähdet sieltä, suunta on alaspäin”
- Camp Nousta uutta tietoa
- Gaizka Mendieta: Xabi Alonso ei saa Real Madridia pelaamaan haluamallaan tavalla
- Barcelonan urheilujohtaja antoi lausunnon Marcus Rashfordin tulevaisuudesta
- Trent Alexander-Arnold loukkaantui taas – viikkokausia sivussa pelikentiltä
- Urheilujohtaja: Barcelona ei tarvitse uusia pelaajia tammikuussa
- Barcelonalle iso voitto Atléticosta – peräti neljä pelaajaa loukkaantui
- Kylian Mbappén mieletön vire jatkuu – Real Madrid haki helpot pisteet San Mamésilta
- Barcelonan avainpelaaja loukkasi olkapäänsä – poissaoloaika selvillä