Robert Lewandowski nousi seuralegendan rinnalle – seuraavana tähtäimessä Patrick Kluivert
Robert Lewandowski ohjasi 2–1-voittomaalin eilen lauantaina, kun Barcelona haki pisteet Atlético Madridilta.
Lewandowskille, 37, osuma oli jo hänen 118:s Barcelonan paidassa. Taakse jäi seuralegenda Hristo Stoitškov, jolla on maaleja yksi vähemmän, vaikka pelejä kertyi 70 enemmän kuin Lewandowskilla tähän mennessä.
Takavuosien tähtihyökkääjä Stoitškov edusti Barcelonaa 1990-luvulla. Hän oli Johan Cruijffin valmentaman miehistön kantavia voimia, ja hänet palkittiin maailman parhaana pelaajana 1994.

Koska otteluiden virallisuudessa ja pöytäkirjamerkinnöissä on ollut historian saatossa jonkin verran heittoa, Lewandowskin sijoitus Barcelonan kaikkien aikojen maalintekijöiden joukossa riippuu lähteestä.
Worldfootball.netissä Puolan maajoukkuekapteeni on jo kahdeksantena (ulkoinen linkki), Transfermarktissa 11:ntenä (linkki) ja seuran omissa papereissa 14:ntenä (linkki).
Lewandowski voi vielä realistisesti yltää ainakin Patrick Kluivertin lukemiin: hollantilainen iski 122 maalia kuuden kauden aikana 1998–2004. Hän tosin saavutti uransa ehkä merkittävimmät maineteot
Ajaxissa ja Hollannin maajoukkueessa.
Barcelonan kautta on jäljellä vähintään kymmenen ottelua, joista kahdeksan Espanjan pääsarjassa ja kaksi Mestarien liigassa.

LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Real Madrid teki päätöksensä Vinícius Juniorin suhteen
- Hurja temppu – Real Madridin tähtihankinta piti lupauksensa
- Toimittaja: Valioliigan sensaatiohyökkääjä haluaa Barcelonaan
- Madridilaisseuran kotistadion todettiin käyttökelvottomaksi – tässä syy
- Tämä huolestuttaa Cesc Fàbregasia Yan Diomanden mahdollisessa hankinnassa
- MD: Barcelona odottaa MM-kultasankarin ratkaisua – lähtö ulkomaille?
- Real Madrid lähellä jättihankintaa – nyt tuli uusi käänne
- Näkökulma: Real Madridilla on ongelma, josta kukaan ei puhu
- Real Madrid -pelaaja loukkaantui: edessä pitkä huili
- Fabrizio Romano sen teki: julkisti kohutun Real Madrid -siirron ennen aikojaan