Portugalilaislehti A Bola paljastaa, että Manchester Cityn keskikenttäpelaaja Bernardo Silva haluaa siirtyä FC Barcelonaan.

Silvan lähtöhaluista Manchesterista on ollut huhuja, mutta nyt A Bola kertoo, että portugalilaispelaaja on ilmoittanut Citylle aikomuksestaan lähteä.

Portugalin maajoukkuepelaaja haluaa siirron mieluiten Kataloniaan, A Bola uutisoi. Silva on tämän kauden päätyttyä ilman sopimusta, joten 31-vuotias pelaaja voi siirtyä ilmaiseksi.

Silvan perässä ovat portugalilaislehden mukaan muun muassa Galatasaray, Juventus sekä Saudi-Arabian liigan seurat.

Valioliiga-tähti on pelannut Portugalin maajoukkueessa 107 ottelua ja tehnyt niissä 14 maalia.

Silva on edustanut Manchester Cityä pitkään. Hän siirtyi englantilaisseuraan AS Monacosta vuonna 2017.

Silva on lukeutunut tälläkin kaudella Pep Guardiolan avainpelaajiin, sillä hän on ollut kentällä 42 ottelussa Valioliiga, europelit ja cupit mukaan lukien.

A BOLA

@abolapt
Bernardo Silva vai mesmo sair do Man. City! 🚨

O internacional português já avisou o clube, confirmou A BOLA, e já tem o destino favorito na cabeça: Barcelona!

Mas há outros concorrentes, como Juventus, Galatasaray e clubes de Arábia Saudita e EUA.

#BernardoSilva #ManCity

LUE MYÖS: