Espanjan ja Argentiinan välinen Finalissima on peruttu Lähi-idässä käytävän sodan takia.

Finalissimassa kohtaavat neljän vuoden välein hallitseva Euroopan mestari (Espanja) ja Copa Américan mestari (Argentiina).

Tämän vuoden painos oli määrä pelata Qatarissa 26. maaliskuuta, mutta poliittisen tilanteen vuoksi ottelua ei voida pelata Lähi-idässä.

UEFA:n mukaan vaihtoehdoiksi ehdotettiin Finalissiman pelaamista Real Madridin Santiago Bernabeulla tai kaksiosaista ottelua, joka olisi pelattu Madridissa ja Buenos Airesissa, mutta Argentiina ei suostunut.

Argentiina ehdotti myös, että ottelu pelattaisiin kesän MM-kisojen jälkeen, mutta ehdotus ei sopinut Espanjan kalenteriin. Näin ollen ottelu jouduttiin perumaan kokonaan.

UEFA

@UEFA
It is with great disappointment that we confirm the cancellation of the 2026 Finalissima, due to circumstances and scheduling constraints that made the match impossible to reschedule.

👇Read more here: uefa.com/news-media/new…
uefa.com

2026 edition of Finalissima cancelled

Not possible to reach agreement with Argentina over an alternative date.

Linkki twiittiin.

LUE MYÖS