Real Madridin nuori brasilialaishyökkääjä Endrick pelaa loppukauden lainalla Lyonissa.

Espanjalaislehti AS uutisoi Endrickin agentin Thiago Freitasin kommenteista. Freitasilta kysyttiin Win Win -ohjelmassa, miksi 19-vuotias peluri lähetettiin Madridista Ranskaan.

Freitas vastasi, että Real Madridissa vilisee niin kirkkaita tähtiä hyökkäyspäässä, että minuutteja olisi ollut vaikea saada tarpeeksi. Lisäksi kauden alku viivästyi loukkaantumisen takia.

– On normaalia, ettei nuori pelaaja saa vastuuta tällaisessa tilanteessa. Lisäksi on sanottava, ettei hän aloittanut kautta muiden pelaajien mukana, Freitas kommentoi.

”Päätös on jo tehty”

Endrick on iskenyt Ranskassa kuuteen peliin viisi maalia, kun liiga ja cup lasketaan yhteen.

Nyt sujuu, mutta hyökkääjä ei ole jatkamassa Lyonissa tämän kauden jälkeen.

– Päätös on jo tehty. Endrick palaa Real Madridiin kesällä. Siitä ei ole mitään epäselvyyttä, eikä se ole mikään salaisuus, agentti sanoi.

Agentille esitettiin ajatus, että Endrick pelaisi ensi kaudellakin muualla kuin Madridissa.

– Mitä ensi kaudella tapahtuu? En voi ennustaa sitä, mutta tämän kauden päätyttyä hän palaa Madridiin, Freitas jatkoi.

Endrickillä on sopimus Real Madridin kanssa vuoteen 2030 saakka. Tämän sarjakauden päätyttyä edessä voi olla vielä MM-turnauas Brasilian paidassa.

LUE MYÖS: