Marcus Rashford on saanut hyvän alun kaudelleen Barcelonassa.

Alkukauteen sisältyy yksi penkitys avauskokoonpanosta myöhästymisen takia, mutta muuten englantilaisen syksyssä ei ole ollut moitittavaa.

Rashford, 27, on Kataloniassa lainalla Manchester Unitedista. Barcelonan urheilujohtaja Deco kommentoi, jatkaako Rashford ensi kaudellakin seurassa.

– Jokin päätös kyllä tehdään, mutta emme me keskustele siitä nyt.

– Meillä on optio tehdä lainasta varsinainen siirto, jos niin haluamme. Nyt on kuitenkin liian aikaista tehdä ratkaisua. Nyt tärkeintä on, että olemme tyytyväisiä häneen, Deco jatkoi.

Joissain lainoissa siirto muuttuu pysyväksi, kun tietyt ehdot täyttyvät. Usein tämä koskee suorituksia kentällä tai saatua peliaikaa.

Tällöin lainaava seura maksaa monesti tuntuvankin korvauksen lainaamansa pelaajan palveluksista.

– Ei ole olemassa mitään sanktiolauseketta, jos emme tee sopimusta, Deco totesi Rashfordin tilanteesta.

Englannin maajoukkueessa 64 ottelua pelanneella laitahyökkääjällä on Manchester Unitedin kanssa sopimus kesään 2026 saakka.