Real Madrid -pelaajien Antonio Rüdigerin, Jude Bellinghamin ja Lucas Vázquezin pelikieltojen pituudet ovat selvinneet. Kolmikko ajettiin lauantaina ulos tappioon päättyneen Copa del Reyn loppuottelun päätösminuutilla. Syynä oli niskoittelu.

Espanjalaislähde Cope kertoo, että Bellingham pääsee lopulta pälkähästä eikä saa pelikieltoa. Punainen kortti oli ollut sen verran jyrkkä ratkaisu.

Alkuperäisen raportin mukaan suihkukomennus oli johtunut siitä, että Bellingham ”oli lähestynyt tuomaria vihamielisellä asenteella, ja hänen joukkuekaveriensa oli täytynyt hillitä häntä”.

Myös Vázquez protestoi finaalissa erotuomari Ricardo de Burgos Bengoetxeaa vastaan. Hänen pelikieltonsa pituus on kaksi ottelua. Vahinko ei ole suuri, koska pelikielto pätee vain Espanjan cupissa, ja Vázquezin jatko Realissa on muutenkin epävarmalla pohjalla.

Rüdigerille on langetettu pisin, kuuden ottelun pelikielto, joka kuulostaa pahemmalta kuin onkaan. Käytännössä saksalaiselta jäänee väliin vain ensi kauden sarja-avaus, koska otteluista viisi kuluisi joka tapauksessa polven kuntouttamiseen. Pelikielto johtuu tilanteesta, jossa hän heitti jonkin tavaran, mahdollisesti jääpalan, kohti erotuomaria.