Dani Alves vapautettiin raiskaussyytteistä – näillä perustein Korkein oikeus teki päätöksensä
Barcelonan ja Sevillan entinen tähtipelaaja Dani Alves on vapautettu raiskaussyytteistä. Katalonian Korkein oikeus vahvisti päätöksensä perjantaina.
Alves, 41, tuomittiin vasta vuosi sitten 4,5 vuoden mittaiseen vankeusrangaistuksen. Väitetty raiskaus tapahtui Barcelonassa yökerhossa joulukuussa 2022.
Alves on vakuutellut syyttömyyttään tammikuun 2023 alusta lähtien, kun hän antautui poliisille. Katalonian Korkein oikeus tuli päätökseensä Alvesin tuomion jälkeen jättämän valituksen jälkeen.
Sport kertoo valitustuomioistuimen löytäneen tapauksesta merkittävä aukkoja, epätarkkuuksia ja ristiriitaisuuksia. Näin Alvesin uhrin todistajanlausuntoa pidettiin riittämättömänä syyttömyysolettaman kumoamiseen.
Alves oli tammikuun 2023 pidätyksensä jälkeen 14 kuukautta tutkintavankeudessa ennen viime vuoden oikeudenkäyntiään. Brasilialaisen vapautus takuita vastaan hylättiin ja hän menetti passinsa, koska jalkapalloilijan katsottiin olevan korkean lentoriskin alla poistua maasta.
Alves maksoi vankeustuomionsa jälkeen miljoonan euron takuut ja on asunut Barcelonassa odottaessaan valituksensa ratkaisua. Hän ei kuitenkaan ole saanut poistua maasta.
Syyttäjä oli vaatinut Alvesille myös korotettua yhdeksän vuoden mittaista vankeustuomiota. Syyttäjän valitus on Korkeimman oikeuden päätöksen myötä hylätty.
Alves oli pidätyksensä aikana Meksikon pääsarjaseura Tigresin pelaaja. Tigres purki laitapuolustajan sopimuksen rikostapauksen tultua ilmi.
Alves pelasi yhdeksän kautta Barcelonassa vuosina 2008-2016 ja toisella pestillä 2020-2021. Hän voitti katalonialaisseurassa kuudesti La ligan ja kolmesti Mestarien liigan.
Alves on edustanut urallaan myös muun muassa Sevillaa, Juventusta ja PSG:tä. Alves pelasi myös 126 A-maaottelua Brasilian paidassa.
LUE MYÖS!
- Espanjan maajoukkueelta iso päätös – kultaluotsin tulevaisuus selvillä
- Diego Simeone ylisti Barcelonaa: ”He ovat tällä hetkellä parhaita”
- Käsittämätön tilasto Real Madridin ottelusta – kaksi pelaajaa samalla pelipaikalla
- Näkökulma: kaikki näkevät tämän ongelman paitsi Real Madridin valmentajat
- Real Madrid pelaa surkeinta alkukautta vuosikausiin
- MD: Barcelona jatkosopimukseen oman kasvattinsa kanssa – mukaan 500 miljoonan euron ulosostopykälä
- Cope: Florentino Pérez tulistui – oli poistumassa Madridin derbystä jo ennen alkuvihellystä
- Federico Valverde loukkaantui – mutta onko kaikki sitä miltä näyttää?
- COPE: Real Madridin ja Atlético Madridin pelaajat ottivat yhteen Madridin derbyn tauolla
- RCD Mallorcan maalitykki lähti Turkkiin – neljä maalia!
- Diego Simeone José Mourinhon tilityksestä: Valmentajien pitää osata käyttäytyä kuin aikuiset
- Näkökulma: kaikki näkevät tämän ongelman paitsi Real Madridin valmentajat
- COPE: Real Madridin ja Atlético Madridin pelaajat ottivat yhteen Madridin derbyn tauolla
- Cope: Florentino Pérez tulistui – oli poistumassa Madridin derbystä jo ennen alkuvihellystä
- Madridin derby meni Atlético Madridin nimiin – Real Madrid töppäili
- Federico Valverde loukkaantui – mutta onko kaikki sitä miltä näyttää?
- Real Madrid latasi täyslaidallisen derbyn tuomareille verkkosivuillaan
- Barcelonan voiton ratkaisi maailman paras pelaaja, eikä se ollut Lamine Yamal
- Real Madrid pelaa surkeinta alkukautta vuosikausiin
- Nyt keitti yli! Jose Mourinho toi valokuvat lehdistötilaisuuteen ja haukkui tuomarit
