Barcelonalle tärkeä pelaajakauppa kaatumassa La Ligan sääntöihin – katalonialaisseuralta peliliike pelastustoimiin
Barcelona on kääntynyt FIFA:n ja UEFA:n puoleen pelastaakseen Vitor Roquen pelaajasiirron Brasiliaan Palmeirasin riveihin, kertoo Mundo Deportivo. Real Betisissä lainalla oleva hyökkääjä ei kuulu katalonialaisseuran suunnitelmiin.
Barcelona oli sopinut Palmeirasin kanssa aiemmin 25 miljoonan euron arvoisesta kaupasta, jolla 80 prosenttia pelaajan oikeuksista siirtyy Palmeirasille. Myöskään Real Betis ei ollut aikeissa seisoa siirron tiellä.
MD:n mukaan Palmeiras kuitenkin vetäytyi siirrosta La Ligan väliintulon myötä. Ongelmana on La Ligan sääntöpykälä, jonka mukaan Roque ei voi siirtyä siirtoikkunoiden ulkopuolella.
Barcelonan pitäisi purkaa Roquen laina ja rekisteröidä pelaaja uudelleen kokoonpanoonsa, jotta he voisivat kaupata tai lainata brasilialaishyökkääjän eteenpäin. La Ligan säännöt eivät salli tätä menettelyä.
Barcelona on nyt valittanut sekä UEFA:lle että FIFA:lle etsiäkseen mahdollista laillista tietä siirrolle La Ligan sääntöjen rajoissa. Asiaa tarkastelleet seuran asianajajat ja Roquen agentti Andre Cury myös uskovat, että vastaavat esimerkit aiemmista tapauksista ovat olemassa, jotka mahdollistaisivat siirron toteuttamisen.
Barcelona osti Roquen, 19, Athletico Paranaensesta 30 miljoonalla eurolla tammikuussa 2024. Hyökkääjä on pelannut vain 16 ottelua katalonialaisseurassa.
LUE MYÖS!
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Robert Lewandowskin penkitys sai selityksensä
- Real Madridin sunnuntai-illan valopilkkuna 19-vuotias debytantti
- Galatasaray haluaa Real Madridin ikääntyvän tähden tammikuussa
- Real Sociedadin päävalmentajalle potkut
- Rodrigo de Paul jättää Atlético Madridin
- Barcelona nujersi ja nollasi Osasunan
- Tämä sai Hansi Flickin ihastumaan Marcus Rashfordiin
- La Ligassa valmentajapotkut lähellä: Tappio saattoi katkaista kamelin selän
- Merkittävä tulos La Ligan perjantain ottelussa
- Atlético Madridin tähti otti kantaa Barcelona-huhuihin
- Galatasaray haluaa Real Madridin ikääntyvän tähden tammikuussa
- Rodrigo de Paul jättää Atlético Madridin
- Tämä sai Hansi Flickin ihastumaan Marcus Rashfordiin
- Real Sociedadin päävalmentajalle potkut
- La Ligassa valmentajapotkut lähellä: Tappio saattoi katkaista kamelin selän
- Atlético Madridin tähti otti kantaa Barcelona-huhuihin
- Barcelona nujersi ja nollasi Osasunan
- Sport: Barcelonan Gavi ollut pitkään sivussa pelikentiltä – lisätietoja paluuaikataulusta
- Gareth Bale paljasti mielipiteensä madridilaismediasta: ”Loukkaannuin siitä”
- Väite: Thiago Alcântara kieltäytyi päävalmentajan paikasta