Deportivo taisteli sunnuntaina 1–1-tasapelin Getafen vieraana.

Ramón Terrats vei isännät ottelussa reilun tunnin kohdalla johtoon, mutta Pierre-Emerick Aubameyang pelasti Deportivolle pisteen puskemalla tasoituksen 77. peliminuutilla.

Gabonilaiskärki on nyt tehnyt maalin jokaisella kauden viidellä ensimmäisellä La Liga -kierroksella.

La Ligassa kukaan ei ole aloittanut kautta vastaavanlaisessa maalivireessä sitten Zlatan Ibrahimovicin vuonna 2009, jolloin ruotsalainen osui Barcelonan paidassa viidellä ensimmäisellä kierroksella.

Deportivon seuraennätystä pitää kyseisen tilaston saralla hallussaan Walter Pandiani, joka teki Deportivolle maalin jokaisella kuudella ensimmäisellä liigakierroksella kaudella 2003–04.

Aubameyang on siis enää yhden maalin päässä seurahistorian tekemisestä. Jos 37-vuotias konkari osuisi hypoteettisesti myös vielä seitsemännellä kierroksella, sivuaisi hän koko La Ligan ennätystä.

CentreGoals.

@centregoals
🚨🚨| Pierre Emerick Aubameyang has scored in each of his 𝐅𝐈𝐑𝐒𝐓 𝟓 𝐆𝐀𝐌𝐄𝐒 in La Liga this season — at 37 years old. 🔥🇬🇦

Linkki twiittiin

LUE MYÖS: