Barcelona-pomo Deco kommentoi hyökkääjähuhuja
Barcelonan urheilutoimenjohtaja Deco on antanut ymmärtää, että seura ei etsi tulevissa siirtoikkunoissa uutta keskushyökkääjää.
Huhuissa Barcelona on yhdistetty muun muassa Manchester City Erling Haalandiin ja Sporting CP:n Viktor Gyökeresiin, vaikka seuran taloustilanne ei tunnetusti ole parhaassa jamassa.
Barcelonan ykköshyökkääjällä Robert Lewandowskilla tuli viime kesänä mittariin 36 vuotta, mutta hän on tällä hetkellä elämänsä vireessä. Puolalaiskärki on takonut tällä kaudella 17 peliin 19 osumaa ja kaksi maalisyöttöä.
Decon mukaan Barcelonalla ei ole tarvetta ysipaikan pelaajalle niin kauan kuin sillä on Lewandowski.
– Ensiksi meidän on tiedettävä, onko Haaland sitä, mitä haluamme tulevaisuudessa. Me emme tiedä sitä nyt. Tällä hetkellä emme halua ketään ysipaikan pelaajaa. Meillä on Robert. Emme suunnittele ysipaikan pelaajan hankkimista. Se ei ole prioriteetti, koska meidän on keskityttävä tähän kauteen, kommentoi Deco Mundo Deportivolle.
– Gyökeres on hyvä pelaaja. Hän on tehnyt jo jonkin aikaa maaleja Portugalissa. Me tunnemme hänet ja muitakin, mutta se ei ole meille prioriteetti juuri nyt.
– Harkitsemme vaihtoehtojamme, kun tulee aika tehdä päätös, ja minä olen se, joka sen tekee. Mutta mielestäni nyt ei ole oikea aika puhua kenestäkään pelaajasta.
– Tänä päivänä on hyvin vaikea löytää Robertin kaltaista hyökkääjää. Hänen tasollaan on 1-2 pelaajaa. Ehkä Haaland ja joku toinen. Sillä tasolla ei ole saatavilla montaa pelaajaa.
– Mutta me emme keskity nyt hyökkääjän löytämiseen vaan siihen, mitä Robert voi tehdä. Uskon todella, että hän on onnellinen täällä. Hän on voittaja, ja uskon, että hän haluaa jäädä, jos pelaamme ison kauden.
Lewandowskin sopimus on voimassa kesään 2026 saakka ja sisältää vuoden jatko-option.
LUE MYÖS
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Levante oli sekuntien päässä elintärkeästä voitosta – Rayo Vallecano tasoitti lisäajalla
- Real Madrid saa kaksi supertähteään takaisin Manchester City -otteluun
- Bild: Real Madrid valmis maksamaan 160 miljoonaa sensaatiohyökkääjästä
- Kiusallinen moka – seuralegenda jäi nuolemaan näppejään
- Barcelonan uusi puheenjohtaja – ”Meistä tulee pysäyttämättömiä”
- Atléticon ykkösvahti sivuun Mestarien liigan pudotuspelistä – derbykin saattaa jäädä väliin
- Barcelona-pelaaja palasi pitkästä aikaa pelikentille – edellisestä pelistä yli puoli vuotta: ”Tämä on ollut todella vaikeaa”
- Espanjan ja Argentiinan välinen Finalissima on peruttu
- Raphinhalle hattutemppu Barcelonan murskavoitossa
- La Liga-hyökkääjä jalkapallon homofobiasta: ”Pelaajat pelkäävät menettävänsä kaiken”
- Kovaa vihjailua – riita muhimassa Kylian Mbappén ympärillä?
- Bild: Real Madrid valmis maksamaan 160 miljoonaa sensaatiohyökkääjästä
- Espanjan ja Argentiinan välinen Finalissima on peruttu
- Raphinhalle hattutemppu Barcelonan murskavoitossa
- Arda Güler tekin maalin omalta kenttäpuoliskoltaan – Real Madridille murskavoitto
- Barcelonan uusi puheenjohtaja – ”Meistä tulee pysäyttämättömiä”
- Kiusallinen moka – seuralegenda jäi nuolemaan näppejään
- Real Madridin Thiago Pitarchia kosiskellaan pois Espanjan riveistä
- Real Madrid saa kaksi supertähteään takaisin Manchester City -otteluun
- Barcelona-pelaaja palasi pitkästä aikaa pelikentille – edellisestä pelistä yli puoli vuotta: ”Tämä on ollut todella vaikeaa”