Atlético ja Chelsea sopuun Conor Gallagherin siirtosummasta
Atlético Madrid ja Chelsea ovat päässeet sopuun keskikenttäpelaaja Conor Gallagherin siirrosta Espanjaan, kertoo Athletic.
Seurat ovat sopineet noin 40 miljoonan euron siirtosummasta, mutta Atléticon pitää vielä päästä Gallagherin, 24, kanssa henkilökohtaisista ehdoista sopuun.
Gallagherin sopimus Chelsean kanssa päättyy ensi kesänä. Hän hylkäsi juuri toisen jatkosopimustarjouksen, joka olisi pidentänyt hänen diiliään vuodella ja sisältänyt jatko-option yhdestä lisäkaudesta.
Jatkosopimus olisi myös nostanut Gallagherin Chelsean parhaiden tienaavien keskikenttäpelaajien joukkoon.
Chelsea ei missään nimessä halua luopua Gallagherista ensi kesänä ilmaiseksi, joten vaihtoehdoiksi jäävät pelaajan myyminen tai jatkosopimus.
Gallagher on Chelsean oma kasvatti, joka on pelannut seuran edustusjoukkueessa 95 kertaa. Viime kaudella hän toimi useasti joukkueen kapteenina, kun virallinen kippari Reece James oli sivussa.
Englannin A-maajoukkueessa Gallagher on esiintynyt 18 ottelussa.
LUE MYÖS
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Real Sociedad tarrasi finaalipaikkaan
- Hansi Flick piikitteli Real Madridia – ja peruutteli nyt sanoissaan
- Real Madrid ulos Superliigasta
- Marcus Rashford sivuun huippuottelusta – myös toisen Barcelona-tähden tilanne auki
- AS: Nurmen kunto puhuttaa – Madridin paikallisottelu saatetaan viedä toiselle stadionille
- MLS-seura ollut jo kuukausia Robert Lewandowskin perässä
- Barcelonan maalitykki saattaa jäädä sivuun huippuottelusta
- Kapteeni saattaa jättää Real Madridin kesällä
- Endrickin agentti tyrmäsi ehdotuksen – näin brassilupaukselle käy
- La Liga -seuran kiukku kasvaa – nyt tuli uusi purkaus: ”Valioliigaa jäljessä kaikessa”