Espanjan päävalmentaja ei suostu ottamaan vastuuta Gavin polvivammasta: ”Barcelona ei pyytänyt!”
Espanjan päävalmentaja Luis de la Fuente on kieltäytynyt ottamasta vastuuta Gavin vakavasta loukkaantumisesta, jonka hän sai pelatessaan maajoukkueen riveissä.
Espanjan maajoukkueluotsi selvensi, ettei Barcelona pyytänyt häntä jättämään Gavia sivuun tai vähemmälle peliajalle La Rojan EM-karsintaottelussa Georgiaa vastaan. Kyseisessä ottelussa hänen oikean polvensa etiristisiteet kuitenkin repesivät, pilaten nuoren keskikenttäpelaajan koko loppukauden.
– Barcelona ei pyytänyt, ettei Gavi pelaisi viimeistä peliä Espanjan kanssa, de la Fuente sanoi La Serin El Larguero -podcastissa.
– Aivan kuten en sekaannu seurojen toimintaan, en pidä siitä, kun he tekevät niin meidän kohdalla. Meillä maajoukkueeseen keskitytään täysillä aivan samalla tavalla, kuin pelaajien on keskityttävä seuroihinsa silloin kun he ovat siellä.
De la Fuente jatkoi kertoakseen, että hänen alkuperäinen suunnitelmansa oli ottaa Gavi pois kentältä puoliajalla. Gavin loukkaantuminen sattui 25 minuutin pelin jälkeen.
– Asetamme jalkapalloilijan terveyden aina etusijalle. Meillä oli ajatus, että hän pelaisi vain 45 minuuttia.
– Kaikki pelaajat, jotka tulevat maajoukkueleirille, haluavat pelata joka pelissä. Erityisesti Gavi. Hän on lahjakas sekä niin aktiivinen, että Kyprosta vastaan pelatun ottelun jälkeisenä päivänä, harjoituksissa, hän halusi harjoitella normaaliin tapaan eikä tehdä palautumista.
Vaikka Barcelonan päävalmentaja Xavi oli pettynyt menetettyään 19-vuotiaan avainpelaajansa pitkäksi aikaa sairastuvalle, ei hänelläkään ole mitään ongelmia de la Fuenten kanssa.
– Kyllä, välitin pahoittelumme Xaville. Se oli onnettomuus. Jalkapallo on maksimaalisen riskin toimintaa ja kaikki pelaajat haluavat pelata.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Real Sociedad nimitti uuden päävalmentajan
- Raphinha ei päässyt FIFA:n tähdistökentälliseen – Hansi Flick: ”Naurettavaa”
- Kylian Mbappé lähetti terveiset Cristiano Ronaldolle: ”Uskomatonta”
- Kylian Mbappé ylsi Cristiano Ronaldon ennätykseen
- Copa del Reyssä nähtiin Barcelonan lähihistorian seuraennätys!
- Barcelona hyvissä asemissa 15-vuotiaan hyökkääjälupauksen pelaajakaupoissa
- Lähde: Siirto Barcelonaan kuivui kokoon, nyt pelaaja haluaa vaihtaa Real Madridiin
- Kylian Mbappé neuvottelee tärkeästä sopimuksesta
- Inter-toppari otti kantaa Barcelona-huhuihin
- Atlético-toppari loukkasi polvensa – ainakin kaksi kuukautta sivussa pelikentiltä
- Kylian Mbappé ylsi Cristiano Ronaldon ennätykseen
- Copa del Reyssä nähtiin Barcelonan lähihistorian seuraennätys!
- Lähde: Siirto Barcelonaan kuivui kokoon, nyt pelaaja haluaa vaihtaa Real Madridiin
- Barcelona hyvissä asemissa 15-vuotiaan hyökkääjälupauksen pelaajakaupoissa
- Kylian Mbappé neuvottelee tärkeästä sopimuksesta
- Inter-toppari otti kantaa Barcelona-huhuihin
- MD: Barcelonan seurajohto yllättyi Hansi Flickin ratkaisusta
- Atlético-toppari loukkasi polvensa – ainakin kaksi kuukautta sivussa pelikentiltä
- Bild: Barcelona haluaa tehdä jatkosopimuksen Hansi Flickille – valmentaja epäröi
- Xabi Alonson ex-pomo tylytti Real Madridia