Neymar siirtyi aiemmin tällä viikolla kaksivuotisella sopimuksella Al-Hilaliin.

Barcelona oli tiettävästi Neymarin kintereillä. Agentit olivat tarjonneet Neymaria Barcelonaan. Barcelonan puheenjohtaja Joan Laporta halusi Neymarin palaavan seuraan, mutta päävalmentaja Xavi ei ollut järin mielissään teoreettisesta paluusta.

Barcelonan uusi urheilutoimenjohtaja Deco kertoi Globoesportelle, ettei Neymarin hankkiminen ollut realistinen tavoite seuran nykyisen taloustilanteen vuoksi.

– Kaikki tietävät, että ikävä kyllä tällä hetkellä taloustilanteemme vuoksi oli mahdotonta tehdä tuollainen hankinta. Meidän olisi pitänyt päästä sopuun PSG:n tai Saudi-Arabian kanssa, mutta se ei onnistunut. Sen olisi pitänyt olla meille taloudellisesti järkevää, mutta nykyisen tilanteen vuoksi se ei ollut mahdollista.

Deco nousee seuran urheilutoimenjohtajaksi syyskuun alussa, kun pestissä tällä hetkellä työskentelevä Mateu Alemany jättää seuran.

Neymar pelasi Barcelonassa vuodet 2013-17.