Deco on Barcelonan ykkösvaihtoehto seuran uudeksi jalkapallojohtajaksi.

Mundo Deportivon mukaan Deco saapuu tiistaina Barcelonaan neuvottelemaan seuran kanssa sopimuksesta. Kyseessä olisi kesään 2026 ulottuva sopimus.

Deco tiedostaa Barcelonan vaikean taloudellisen tilanteen ja haluaa kuulla tarkasti, millaista projektia seura tarjoaa ennen kuin suostuu saamaansa tarjoukseen.

Barcelonan nykyinen jalkapallojohtaja Mateu Alemany on työskennellyt roolissaan kahden vuoden ajan ja on tehnyt seurassa hienoa työtä. Deco tiedostaa, ettei Alemanyn korvaaminen ole suinkaan helppo tehtävä.

Deco työskentelee parhaillaan pelaaja-agenttina ja edustaa Barcelonassa pelaavaa Raphinhaa. Decon pitäisi luonnollisesti jättää agentin tehtävät hyväksyessään Barcelonan tarjouksen. Tapaus on mielenkiintoinen, sillä Barcelonan on kerrottu haluavan päästä eroon Raphinhasta kesän siirtoikkunassa.

Deco edusti pelaajaurallaan Barcelonaa vuodet 2003-08.