Toni Kroos allekirjoittaa pian ensi kauden kattavan jatkosopimuksen Real Madridin kanssa.

Marcan mukaan osapuolet ovat päässeet sopuun jatkosopimuksesta. Lue lisää täältä.

Kroos otti kantaa jatkosopimukseensa Amazon Primen haastattelussa tiistai-iltana sen jälkeen, kun Real Madrid pudotti Chelsean Mestarien liigasta ja eteni turnauksen välierävaiheeseen.

– Kaikki menee hyvin, mutta kunnioitan myös sitä, mitä seura haluaa. Miten ja milloin he haluavat ilmoittaa jatkosopimuksesta. Minulla on ollut hyvät välit seuran kanssa jo vuosien ajan ja olemme puhuneet tästä jo pitkään. Kummatkin osapuolet luottavat täysin toisiinsa.

Kroos olisi saanut neuvotella vapaasti muiden seurojen kanssa jo tammikuun alusta lähtien, mutta pelaajan mukaan Real Madrid on tiennyt, ettei niin tulisi tapahtumaan.

– Real Madrid tiesi jo alusta saakka, etten tekisi mitään tyhmää. Teoriassa olisin voinut allekirjoittaa sopimuksen toisen seuran kanssa vuodenvaihteesta lähtien, mutta ei aleta edes ajattelemaan sellaista. Luotamme toisiimme.