Sevilla tiedotti keskiviikkona purkaneensa Iscon sopimuksen. Isco ehti edustaa Sevillaa vain neljän kuukauden ajan.

Isco ja Sevillan urheilutoimenjohtaja Monchi ottivat hiljattain verbaalisesti yhteen seuran harjoituskeskuksessa.

Espanjalaismedia tiesi heti kertoa yhteenoton olleen niin vakava, että Sevilla päätti välittömästi tehdä kaikkensa päästäkseen Iscosta eroon. Lopulta osapuolet pääsivät yhteisymmärrykseen sopimuksen purkamisesta ja Isco jättää seuran vapaana agenttina.

Iscon aika Sevillassa oli monella tapaa suuri pettymys. Jos Sevillan syyskausi sujui suorastaan historiallisen surkeasti, voi samaa sanoa Iscon peliesityksistä. Isco jätti itsestään jo varsin tutun vaisun kuvan pelikentällä.

Sevilla Fútbol Club

@SevillaFC
📰 El #SevillaFC e @isco_alarcon acuerdan la rescisión del contrato que les vinculaba.

#WeareSevilla