Atlético Madrid yrittää tuoda entisen kapteeninsa Gabin takaisin seuraan. Marcan tietojen mukaan toimitusjohtaja Miguel Angel Gil on käynyt keskikenttäpelaajan kanssa neuvotteluja viime kuusta lähtien.

Gabista kaavailtaisiin seuran uutta teknistä sihteeriä.

Gabi, 39, päätti uransa vuonna 2020 lyhyen pestin jälkeen Qatarissa Al Saddin riveissä. Espanjalainen on yhdistetty takaisin kotimaahansa eri valmennuspesteihin, mutta on tällä hetkellä ilman työtä.

Gabi murtautui ensimmäisen kerran Atléticon edustukseen vuonna 2004 seuran junioriakatemiasta. Keskikenttäpelaaja vietti vuosina 2007-2011 neljä vuotta Real Zaragozassa ennen paluutaan Madridiin.

Gabi oli Atléticon kapteeni, kun seura juhli kaudella 2013-14 La Ligan mestaruutta. Diego Simeonen miehistö pelasi myös samana vuonna Mestarien liiga finaalissa kärsien tappion paikalliskilpailija Real Madridille.