Gavi allekirjoitti Barcelonan kanssa torstaina ensimmäisen edustusjoukkueen sopimuksensa.

Elokuussa 18 vuotta täyttänyt Gavi jatkaa Barcelonassa kesään 2026 saakka. Gavin edellinen sopimus olisi päättynyt kuluvan kauden jälkeen.

Barcelonan päävalmentaja Xavi on luonnollisesti iloinen Gavin jatkosopimuksesta. Xavi tiedostaa, miten suuri osa Gavi on seuran tulevaisuutta.

– Se on huippu-uutinen. Viikoin tärkein uutinen. Gavi on seuran tulevaisuus, mutta myös nykyhetki. Hän on johtaja nuoresta iästään huolimatta. Gavilla on asennetta ja intohimoa. Gavilla on intensiteettiä ja hän kykenee pelaamaan juuri kuin haluat ja vielä eri pelipaikoillakin. Gavi on kasvanut. Hän ymmärtää paremmin aikaa ja pelin rytmiä ja pelaa vapautuneemmin. Gavin on oltava tulevaisuudessakin kilpailullinen ja osoitettava personaallisuutensa. Hän on avainpelaajani, ja hänestä on huolehdittava.

Nuoresta iästään huolimatta Gavi on jo pelannut 53 ottelua Barcelonan edustusjoukkueessa.