AS: Real Madrid päättänyt luopua suurimmasta lupauksestaan – päätöstä vastustetaan somessa
Real Madrid on ilmoittanut vasemmalle laitapuolustajalle Miguel Gutiérrezille, että hänelle selvitellään uutta suuntaa. Jalkapalloon keskittyvä urheilulehti AS uutisoi eilen maanantaina, että edustusjoukkueen päävalmentaja Carlo Ancelotti ei näe Gutiérrezille toistaiseksi käyttöä. Tulevien viikkojen aikana Real Madrid yrittää löytää sopivan seuran, joka olisi valmis vastaanottamaan 50 prosenttia Gutiérrezin pelaaja-oikeuksista.
Vaihtoehdoista ei AS:n mukaan ole pulaa, koska 20-vuotiasta Gutiérrezia pidetään yleisesti erittäin lupaavana pelaajana. Ancelotti ei kuitenkaan koe, että hän pystyisi antamaan Gutiérrezille tarpeeksi vastuuta, ja tästä tulisi vain tyytymätön. Vasempana laitapuolustajana pelaavat yleensä Ferland Mendy, David Alaba tai Nacho, jos on tarpeen.
Lue myös: Real Madrid antaa erikoisella diilillä huippulupauksensa Real Sociedadille
Gutiérrez jää odottamaan tilannepäivityksiä Raúlin alaisuuteen Real Madrid Castillan harjoitusrinkiin. Viime kaudella hiomaton timantti pelasi Castillassa vain kymmenen ottelua, koska hän matkusti ja harjoitteli niin paljon edustusjoukkueen kokoonpanossa. Siitä huolimatta hän oli reservissäkin pelatessaan oivaassa vireessä ja joukkueensa toiseksi paras syöttömies seitsemällä tilastomerkinnällään. Lisäksi Gutiérrez viimeisteli kaksi maalia tuolla kolmanneksi korkeimmalla sarjatasolla.
Useat seurat LaLigasta ovat valmiita vastaamaan Real Madridin hintapyyntöön, joten viime kädessä pelaaja avustajineen saa itse päättää, minkälaisessa ympäristössä hän haluaa uraansa jatkaa. Real Madridin fanit ovat sosiaalisessa mediassa päivitelleet seuran päätöstä.
Alla muutamia esimerkkejä Real Madridin kannattajien julkaisemista kommenteista.
LUE MYÖS:
- Onko tässä syy Viníciuksen heikkoon vireeseen? Kulissien takaa paljastui hurjia väitteitä
- José Mourinho ylisti uruguaylaista: ”Jos meillä olisi kolme tai neljä Fedeä…”
- El Mundo: Real Madrid huolissaan Viníciuksesta
- Diego Simeone kertoi mitä loistavan alkukauden pelannut Cuti Romero tuo Atléticoon: ”Joko sinulla on sitä tai ei”
- Kertooko tämä espanjalaisten tuomarien tasosta? Yhtäkään ei valittu päätuomariksi tämän viikon europeleihin
- Lähde: Jadon Sancho herättää kiinnostusta La Ligassa
- Atlético Madrid tyrmäsi Manchester Unitedin – Barrios osui jo 47 sekunnissa
- Barcelona jyräsi Galatasarayn – toisella puoliajalla nähtiin melkoista tykitystä
- Atlético Madrid jysäytti – teki maalin Mestarien liigassa ensimmäisellä minuutilla
- Gian Piero Gasperini vitsaili José Mourinhosta: ”Jos voisin saada häneltä yhden ominaisuuden…”
- ”Miksi hän ei koskaan pelannut Barcelonassa?” – some löysi kulttipelaajan Argentiinasta
- Näkökulma: Real Madridin tärkein pivottipelaaja on jäädytetty penkille
- Barcelona jyräsi Galatasarayn – toisella puoliajalla nähtiin melkoista tykitystä
- Hansi Flick kehuu venäläistaituria – ”Barcelona voi olla yksi noista unelmista”
- Atlético Madrid tyrmäsi Manchester Unitedin – Barrios osui jo 47 sekunnissa
- Gian Piero Gasperini vitsaili José Mourinhosta: ”Jos voisin saada häneltä yhden ominaisuuden…”
- Onko tässä syy Viníciuksen heikkoon vireeseen? Kulissien takaa paljastui hurjia väitteitä
- Getafen puolustaja rikkoi Barcelona-ottelussa ennätyksen, jota kukaan ei halua
- El Mundo: Real Madrid huolissaan Viníciuksesta
- Marca: Dani Carvajal löysi uuden seuran – jää Espanjaan