Murhaava kulmapotkutehokkuus repäisi eron baskiderbyssä suuremmaksi kuin vuosikymmeniin – mitä sopivin tribuutti edesmenneelle seuralegendalle
La Ligan sunnuntain odotettu baskiderby pysyi tasalukemissa lähes 70 minuuttia, mutta sitten ero repesi. Koko pelin ajan kuskin paikalla körötellyt Athletic Bilbao takoi lopulta neljä maalia ja sai San Mamésin yleisön suunnattomaan hurmioon.
Ensimmäiset kaksi maalia syntyivät kulmapotkuista. Ensin 68. minuutilla toppari Dani Vivian puski taidokkaasti ruuhkan keskeltä pallon juuri siihen nurkkaan, jonka suunnasta Real Sociedadin maalivahti Álex Remiro liikkui pois. Eikä avausmaalista kestänyt kuin neljä minuuttia, kunnes Oihan Sancet jatkoi kauniisti jalallaan pallon maaliin, nyt toiselta puolelta annetusta kulmasta. Kaikkiaan Athleticilla oli pelissä neljä kulmapotkua, ja kahdesta se siis teki maalin.
Athletic oli hallinnut peliä siihenkin saakka, mutta kahden maalin tappioasemassa Real Sociedadin oli pakko avata peliään ja hyökätä. Niinpä Athletic iski vielä kahdesti vastahyökkäyksistä.
Ensin 80. minuutilla Iñaki Williams kiitti maalin edustalla Alex Berenguerin poikittaissyötöstä. Lopullinen naula arkkuun lyötiin 89. minuutilla, kun Sancet syötti pystyyn Iker Muniainille, joka sijoitti pallon takanurkkaan pienehköstä kulmasta. Näin Muniain paikkasi iltaansa, sillä Álex Remiro oli torjunut avausjaksolla Muniainin laukoman rankkarin.
Athletic voitti laukaukset ottelussa 18-9 ja ansaitsi sitäkin taustaa vasten 4-0-voittonsa. Real Sociedad ei luonut oikestaan yhtään kunnon paikkaa. Se jatkaa tappiosta huolimatta yhä seitsemäntenä pisteen Athletic Bilbaota edellä. Athletic on tosin pelannut yhden ottelun La Realia enemmän.
Athletic Bilbao ei ollut tehnyt neljää maalia arkkivihollisensa Real Sociedadin verkkoon yhdessä ottelussa sitten vuoden 1977. Neljän maalin erolla se oli puolestaan viimeksi tämän kaikkein klassisimman barkiderbyn voittanut vuonna 1959 – 63 vuotta sitten. Ympyrä sulkeutui kiinnostavalla tavalla, sillä tuossa edellisessä 4-0-voitossa Athleticin keskikentän keskustassa operoi seuraikoni Mauri. Mauri kuoli viime torstaina 87 vuoden ikäisenä, ja hänen muistokseen pidettiin hiljainen hetki ennen ottelun alkua. Parempaa tribuuttia ei olisi voinut hänelle tarjota.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Atlético-toppari loukkasi polvensa – ainakin kaksi kuukautta sivussa pelikentiltä
- Bild: Barcelona haluaa tehdä jatkosopimuksen Hansi Flickille – valmentaja epäröi
- MD: Barcelonan seurajohto yllättyi Hansi Flickin ratkaisusta
- MD: Robert Lewandowski herättää kiinnostusta MLS:ssä – saa pian sopimustarjouksen
- Kylian Mbappé iski kaksi maalia – jahtaa edelleen Cristiano Ronaldon ennätystä
- Hansi Flick yllätti kaikki – mikä on Marc-André ter Stegenin rooli nyt?
- Jo kolmas päävalmentaja La Liga -seuralle
- Marc-André ter Stegen palasi maaliin – näin alkoi Barcelonan Copa del Rey -taival
- Copa del Rey näkyy nyt Suomessa!
- Kylian Mbappé saa jättimäiset korvaukset
- Kylian Mbappé iski kaksi maalia – jahtaa edelleen Cristiano Ronaldon ennätystä
- Marc-André ter Stegen palasi maaliin – näin alkoi Barcelonan Copa del Rey -taival
- Jo kolmas päävalmentaja La Liga -seuralle
- Hansi Flick yllätti kaikki – mikä on Marc-André ter Stegenin rooli nyt?
- Copa del Rey näkyy nyt Suomessa!
- Kylian Mbappé saa jättimäiset korvaukset
- MD: Robert Lewandowski herättää kiinnostusta MLS:ssä – saa pian sopimustarjouksen
- Xabi Alonson ex-pomo tylytti Real Madridia
- Robert Lewandowskin penkitys sai selityksensä
- Hansi Flick vaatii Marc-André ter Stegeniltä ratkaisua