Atlético Madrid karkasi selvään voittoon liki tunnin tuskailun jälkeen – Jan Oblakille harvinainen kämmi

La Ligan hallitsevan mestarin Atlético Madridin kausi 2021-2022 ei ole toistaiseksi ollut helppo. Espanjan pääsarjassa Atlético oli ennen sunnuntaita voittanut 13 ottelustaan vain seitsemän, ja jatkopaikka Mestarien liigassakin on ennen lohkovaiheen päätöskierrosta työn ja tuskan takana.
Sunnuntaina Atlético vieraili häntäpään Cádizin vieraana. Tekeminen oli pitkään tuskaista tänäänkin. Vaikka Atlético piti avausjaksolla palloa ja hallitsi peliä, ei se saanut yhtään laukausta kohti Cádizin maalia. Ei laukonut tosin Cádizkaan Atléticon maalia päin, joten molemmat maalivahdit olivat työttöminä ensimmäisen 45-minuuttisen.
Kyseessä oli jo kolmas ottelu peräkkäin, jossa Atlético ei lauo ensimmäisellä puoliajalla kertaakaan kohti vastustajan maalia.
Cádizin puolustus kesti lähes tunnin ajan, mutta 56. peliminuutilla Atlético Madrid onnistui vihdoin maalinteossa. Yannick Carrasco lähetti keskityksen vasemmalta ja Thomas Lemar puski pallon verkkoon. Maali oli Lemarin koko ammattilaisuran ensimmäinen päämaali.
Maali vapautti Atléticoa ja suhteellisen pian raitapaidat juhlivat kahta maalia lisää. Ensin 70. minuutilla Antoine Griezmann jatkoi Marcos Llorenten matalan keskityksen ykkösellä verkkoon, ja kuusi minuuttia myöhemmin Ángel Correa päätti Matheus Cunhan esityön 0-3-maaliin. Sekä Correa että Cunha olivat tulleet kentälle vain kolme minuuttia aiemmin.
86. minuutilla nähtiin harvinaislaatuinen hetki, kun Atléticon luotettavalle ykkösmaalivahdille Jan Oblakille sattui poikkeuksellinen musta hetki. Choco Lozano lähetti oikealta maalille korkean (epäonnistuneen) keskityksen, joka leijaili roikkuna kohti maalin takaylänurkkaa. Vuosien ajan maailman huipulla pelannut Oblak selvittää tuollaiset pallot yleensä vaivatta, mutta nyt slovenialainen kauhoi tyhjää ja pallo leijaili verkkoon. Oblak hipaisi palloa hivenen, ja maali merkittiin hänen omaksi maalikseen. Kyseessä oli Cádizin ainoa ”laukaus” kohti maalia, joten Oblakin torjuntatuntuma oli kieltämättä olematon.
Oblakin reaktio maaliin oli epäuskoinen nauru, ja joukkuetoveritkin kävivät häntä kannustamassa. Stressitasoa laski ennen kaikkea Atléticon 3-0-johto ennen takaiskumaalia. Varmemmaksi vakuudeksi Matheus Cunha kävi kuitenkin pamauttamassa heti seuraavasta hyökkäyksestä loppunumeroiksi 1-4, joten Oblakin virhe ei maksanut mitään. Hyvä niin, sillä muuten juhlatunnelma olisi ollut pilalla. Oblak nimittäin nousi tänään Atléticon seurahistorian eniten otteluita pelanneeksi maalivahdiksi Abel Resinon rinnalle.
Atlético nousi ainakin hetkeksi La Ligassa kakkoseksi. Jos Sevilla kaataa iltaottelussa Real Madridin tai pelaa edes tasan, putoaa Atlético pykälän alaspäin.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Fabrizio Romano: Real Madrid hakee kahdelle pelipaikalle vahvistuksia
- MD: Barcelona pääsemässä maalitykkinsä kanssa sopuun jatkosopimuksesta
- Toimittaja: Atlético-toppari sai rahakkaan tarjouksen Saudi-Arabiasta
- MD: Hansi Flick jatkosopimukseen Barcelonan kanssa
- Athletic: Sopimus allekirjoitettu – Carlo Ancelottista Brasilian A-maajoukkueen päävalmentaja
- FC Barcelonan avainpelaajalta paljastus: ”Olen saanut seuralta tarjouksen”
- Lamine Yamal paljasti tärkeän viestinsä äidilleen ennen Clásicoa
- Romano: Tässä on Real Madridin uusi päävalmentaja
- Viníciuksen teko sai entisen Real Madrid -pelaajan raivoihinsa: ”Häpeällistä!”
- El Clásicon VAR-huoneesta kuului jotain mikä sai Barcelona-leirin raivoihinsa
- El Clásicon VAR-huoneesta kuului jotain mikä sai Barcelona-leirin raivoihinsa
- Viníciuksen teko sai entisen Real Madrid -pelaajan raivoihinsa: ”Häpeällistä!”
- FC Barcelonan avainpelaajalta paljastus: ”Olen saanut seuralta tarjouksen”
- MD: Hansi Flick jatkosopimukseen Barcelonan kanssa
- Lamine Yamal paljasti tärkeän viestinsä äidilleen ennen Clásicoa
- Miksi Carlo Ancelotti piti Rodrygon penkillä koko Clásicon ajan? Vahvisti myös Viníciuksen huonot uutiset
- Athletic: Sopimus allekirjoitettu – Carlo Ancelottista Brasilian A-maajoukkueen päävalmentaja
- Romano: Tässä on Real Madridin uusi päävalmentaja
- Alexander Sørloth teki La Liga -historiaa
- AS: Vinícius nousee Real Madridin parhaiten palkatuksi pelaajaksi