Gaizka Mendieta muistutti tuurin merkityksestä Mestarien liigassa: ”Meiltä kaksi finaalipaikkaa oli mahtava suoritus”

Mestarien liiga palaa TV-ohjelmistoon lyhyen tauon jälkeen taas tänään tiistaina, kun jatkopaikoista kamppailevat Borussia Dortmund, Sevilla, Juventus ja Porto. Vielä muutama vuosi sitten Mestarien liigaa dominoinut Espanja oli neljännesvälierien avausosissa ahtaalla, sillä neljästä yrittäjästä vain Real Madrid pystyi voittamaan ottelunsa. Sevilla, Barcelona ja Atlético Madrid ovat enemmän tai vähemmän köysissä.
La Ligan helmikuussa järjestämässä etämediatilaisuudessa puhunut espanjalaislegenda Gaizka Mendieta ei usko La Liga -seurojen lievän alakulon olevan pysyvää sorttia, vaan pitää vaihetta vain ohimenevänä suvantovaiheena. Hän kuitenkin muistutti, että Espanjassa La Ligan voittoa arvostetaan niin ikään erittäin korkealle, koska se vaatii suoritustason pysymistä vakaana pitkään.
– Mestarien liiga on paras kilpailu, jossa jalkapalloilija voi pelata. Espanjalaisille La Liga on kuitenkin tietysti pääkilpailu, koska vartumme sen sarjan parissa. Pitkän kauden jälkeen paras joukkue voittaa La Ligan mestaruuden, Mendieta sanoi Laliiga.com:ille.
– Mestarien liigassa on mukana myös vähän onnea, koska siinä pelataan pudotuspelit ja lohkovaihe on niin lyhyt. Onnella on siinä kilpailussa vähän suurempi rooli. Rakastan kuitenkin Mestarien liigaa sen vuoksi, miten seurat, pelaajat ja fanit suhtautuvat siihen.
– Valitettavasti en itse pystynyt voittamaan sitä, vaikka pelasinkin kahdesti loppuottelussa, ja olin kahdesti Mestarien liigan paras keskikenttäpelaaja.
[readmore from=Mendieta-Gaizka]
Mendieta esiintyi loppuotteluissa vuosina 2000 ja 2001 Valencian paidassa pelatessaan. Ensimmäisellä kerralla Real Madrid oli parempi maalein 3-0, ja toisella kerralla Bayern München juhli mestaruutta rangaistuspotkukilpailun jälkeen. Mendieta itse upotti Bayernin verkkoon rankkarit niin varsinaisella peliajalla kuin rankkarikisassakin.
– Minulla oli onnea, että sain nauttia kilpailusta parhaimmillaan ja maksimaalisesti. Näin vuosia myöhemmin näen valoisan puolen siinä, että Valencian kaltainen seura onnistui pääsemään kahdesti finaaliin.
– Pelasimme vieläpä kahta sellaista seuraa vastaan, jotka ovat edelleen suurseuroja ja jotka pelaavat vuodesta toiseen välierissä ja finaaleissa. Minusta kaksi finaalipaikkaa oli meiltä mahtava suoritus, Mendieta päätti vastauksensa.
LUE MYÖS:
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Getafe joutuu myymään kulttipelaajansa – valmentajalta suorat sanat: ”Meillä on todella vakava ongelma”
- Real Madridista tuttu Lucas Vázquez löysi uuden seuran
- Siirtoneuvottelut käynnissä – keskikenttäpelaaja saattaa jättää Real Madridin
- Kylian Mbappe ratkaisi Real Madridille pisteet
- Pedri otti vastuun rangaistuspotkusta: ”Se oli minun virheeni”
- Marcus Rashford tauolla vaihtoon – näin Hansi Flick kommentoi
- Real Madridin Dani Ceballosilla useita vaihtoehtoja
- Barcelona nousi kolmeen pisteeseen katastrofaalisesta avausjaksosta huolimatta
- Antonyn siirrosta Real Betisiin neuvotellaan vieläkin
- Barcelona teki investoinnin tulevaisuuteensa – kuvio on sössiintymässä tuttuun ongelmaan
- Marcus Rashford tauolla vaihtoon – näin Hansi Flick kommentoi
- Siirtoneuvottelut käynnissä – keskikenttäpelaaja saattaa jättää Real Madridin
- Pedri otti vastuun rangaistuspotkusta: ”Se oli minun virheeni”
- Kylian Mbappe ratkaisi Real Madridille pisteet
- Real Madridin Dani Ceballosilla useita vaihtoehtoja
- Barcelona teki investoinnin tulevaisuuteensa – kuvio on sössiintymässä tuttuun ongelmaan
- Villarreal täräytti ennätyshankintansa – uusi puolustaja Chelseasta
- Sevilla myi arvokkaimman pelaajansa
- Barcelona nousi kolmeen pisteeseen katastrofaalisesta avausjaksosta huolimatta
- Antonyn siirrosta Real Betisiin neuvotellaan vieläkin