Lamine Yamal kommentoi Ballon d’Oria – uskoo olleensa oikeutettu voittaja jo pidemmän aikaa
Barcelonan ja Espanjan maajoukkueen supertähti Lamine Yamal on jälleen äänessä liittyen lähestyvään Ballon d’Or -seremoniaan. Tällä kertaa Yamal kertoi The Guardianille olevansa palkinnon oikeutettu voittaja ja lisäsi perään, että hän on ollut omasta mielestä jo pidempään riittävän hyvällä tasolla palkinnon voittoa varten.
Artikkeli jatkuu postauksen jälkeen.
Yamal kuitenkin uskoo myös, että hänen ikänsä tulee vastaan, kun palkinnon seuraavaa voittajaa valitaan. Espanjalaisen mielestä jotkut ajattelevat Yamalilla olevan enemmän vuosia jäljellä urallaan, joten palkinto on helppo antaa jollekin muulle siinä uskossa, että Yamal voittaa sen joskus muulloin.
Näin Yamal kommentoi omaa tekemistään:
– Rehellisesti sanottuna en usko, että olen ollut Ballon d’Or -tasolla vain tänä vuonna, vaan olen ollut sitä jo pidemmän aikaa.
– Kaikki tietävät sen, ja he tietävät, että olen pelaaja, joka tekee eron. Uskon, että jotkut ajattelevat: Lamine on 19-vuotias, hän voittaa Ballon d’Orin jonain päivänä, joten annetaan se jollekin toiselle.
– Minun täytyy vain voittaa, voittaa ja voittaa, ja tulee hetki, jolloin asiasta ei enää ole mitään keskustelua. Tulee ihmisiä, jotka rakastavat sitä, ja toisia, jotka sanovat: hän on niin ärsyttävä ja se on ihan normaalia, saneli Espanjan supertähti The Guardianille.
Yamalin suurimmat kilpailijat tämän vuoden Ballon d’Orissa ovat monen lähteen mukaan ainakin Kylian Mbappé (Real Madrid), Harry Kane (Bayern München) sekä Ousmane Dembélé (PSG).
LUE MYÖS:
- Barcelonan seuralegenda lopettaa pelaajauransa
- Barcelonalta tunteikas viesti Leo Messille
- Espanja nousi lopussa voittoon – MM-kisoista tuttu pelastaja
- Romano: Barcelona teki kovan kiinnityksen
- Romano: Tässä on Dani Carvajalin uusi seura
- Julián Alvarezin työtaistelun seuraukset voi mitata rahassa
- Hyviä uutisia Barcelonalle – maalitykki päässyt pelikuntoon
- Entinen Real Madridin hyökkääjä Joselu, 36, uuteen seuraan
- Dani Carvajal etsinyt pitkään uutta työnantajaa – löytyykö sellainen Italiasta?
- Andrés Iniesta ryhtyi valmentajaksi – kertoi kiinnostaako paluu Barcelonaan
- Romano: Barcelona teki kovan kiinnityksen
- Romano: Tässä on Dani Carvajalin uusi seura
- Julián Alvarezin työtaistelun seuraukset voi mitata rahassa
- Espanja nousi lopussa voittoon – MM-kisoista tuttu pelastaja
- Entinen Real Madridin hyökkääjä Joselu, 36, uuteen seuraan
- Historiallinen löylytys – Barcelona teki Real Madridista hakkelusta
- Andrés Iniesta ryhtyi valmentajaksi – kertoi kiinnostaako paluu Barcelonaan
- Hyviä uutisia Barcelonalle – maalitykki päässyt pelikuntoon
- Lähde: Italian suurseurat Real Madridin hyökkääjän kintereillä
- Tyly kuitti – Kylian Mbappé uhmasi José Mourinhon ohjetta
