Uusi ehdotus La Ligan nousukarsintasotkuun – ensi kausi 23 joukkueella?
Siksi Real Zaragoza on konsultoinut oikeusoppineita ja vetoaa asiantuntijoiden lausunnon perusteella siihen, että ”Real Zaragoza kärsii urheilullisen vahingon, jota on mahdoton korjata pelikentällä”. Koska keskeinen pelaaja ei voi osallistua nousukarsintoihin, on Zaragoza mielestään epäreilussa asemassa.
Real Zaragoza muistuttaa siitä, että FIFA suositteli 7.4. antamassaan kannanotossa lainasopimusten ja päättyvien sopimusten jatkamista kauden loppuun saakka, jotta joukkueet voisivat pelata samoilla pelaajilla koronaviruspandemian aiheuttamasta poikkeustilanteesta huolimatta. Nyt tämä ei Real Zaragozan kohdalla toteudu.
Luis Suárezin lainasopimusta jatkettiin Watfordin suostumuksella elokuun 5. päivään saakka, sillä nousukarsinnat piti pelata loppuun jo viime viikonloppuna. Segundan päätöskierroksen perutun ottelun Deportivo La Coruña-Fuenlabrada takia nousukarsinnat eivät ole kuitenkaan vielä edes päässeet alkamaan.
Koska urheilullinen oikeudenmukaisuus ei Zaragozan näkemyksen mukaan toteudu, seura tekee radikaalin ehdotuksen. Se ehdottaa, että Segundasta voisi nousta kuusi parasta joukkuetta – siis kaikki sarjassa sijoille 1-6 sijoittunutta. Kun La Ligasta putosi kolme joukkuetta, kaudella 2020-2021 La Ligassa pelaisi ehdotuksen mukaan 23 joukkuetta.
Toisena vaihtoehtona Real Zaragoza ehdottaa, että Segundan sarjataulukon kolmas nousisi Huescan ja Cádizin vanavedessä suoraan La Ligaan. Siis toisin sanoen Real Zaragoza itse.
Segundan päätöskierroksen perutun ottelun tiimoilta ja nousukarsinnan kohtalosta on nähty jo monenlaisia käänteitä. Maanantai-iltana ehdittiin jo sopia, että Deportivo-Fuenlabrada pelattaisiin keskiviikkona, kunnes tiistaina päätös pyörrettiin. Tämä johtui siitä, että Deportivon pelaajia oli vielä lomalla.
Tiistai-iltana Espanjan jalkapalloliiton kilpailuvaliokunta päätti nyt, että ottelu Deportivo-Fuenlabrada pelataan ensi perjantaina kello 21 Suomen aikaa. Varmuuden vuoksi ottelulle määriteltiin jo nyt varapäivä, jos siirtoon joudutaan jälleen. Varapäivä on tuleva lauantai.LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tämä sai Hansi Flickin ihastumaan Marcus Rashfordiin
- La Ligassa valmentajapotkut lähellä: Tappio saattoi katkaista kamelin selän
- Merkittävä tulos La Ligan perjantain ottelussa
- Atlético Madridin tähti otti kantaa Barcelona-huhuihin
- Sport: Barcelonan Gavi ollut pitkään sivussa pelikentiltä – lisätietoja paluuaikataulusta
- Betisin loistovire eurokentillä jatkui
- Väite: Thiago Alcântara kieltäytyi päävalmentajan paikasta
- Real Madridin pelaajat ilmaisivat tukensa Xabi Alonsolle
- Neljälle Real Madridin pelaajalle jaettiin pelikieltoja
- Gareth Bale paljasti mielipiteensä madridilaismediasta: ”Loukkaannuin siitä”
- Atlético Madridin tähti otti kantaa Barcelona-huhuihin
- Merkittävä tulos La Ligan perjantain ottelussa
- Väite: Thiago Alcântara kieltäytyi päävalmentajan paikasta
- Neljälle Real Madridin pelaajalle jaettiin pelikieltoja
- Sport: Barcelonan Gavi ollut pitkään sivussa pelikentiltä – lisätietoja paluuaikataulusta
- Thierry Henryltä suorat sanat Xabi Alonson tilanteesta: ”Minusta se on naurettavaa”
- Näin Xabi Alonso reagoi Real Madridin kannattajien vihellyskonserttiin
- Real Madridin pelaajat ilmaisivat tukensa Xabi Alonsolle
- Gareth Bale paljasti mielipiteensä madridilaismediasta: ”Loukkaannuin siitä”
- Betisin loistovire eurokentillä jatkui
