Barcan futisjohdolle sapiskaa toisen lajin Barca-ikonilta: ”Seura on täysin rikki”
Kuva: Getty Images
Barcelona päätti maanantaina, että sen jalkapallon edustusjoukkueen pelaajien kuukausipalkkoja lasketaan koronaviruskriisin ajaksi 70 prosentilla. Asiasta ilmoitti Instagram-tilillään joukkueen kapteeni Lionel Messi, joka kuitenkin samalla arvosteli seuran johtoa asian hoitamisesta.
– Ei taaskaan yllätä, että seuran sisällä on ihmisiä, jotka yrittävät saada meidät pelaajat huonoon valoon ja antaa meille painetta asian suhteen, johon olisimme joka tapauksessa suostuneet, Messi kirjoitti.
Barcelonan puheenjohtaja Josep María Bartomeu antoi vielä samana iltana haastatteluja katalaanimedialle. Bartomeu kertoi, että seuran ja pelaajien yhteinen tahto oli koko ajan sopia palkanalennuksista yhdessä.
[readmore from=Barcelona]
Toinen Barcelona-ikoni, seuran käsipallojoukkueen pitkäaikainen kapteeni Enric Masip kuitenkin jyrähti Bartomeulle ja muulle seurajohdolle Twitterissä. Barcelonassa 14 kautta pelannut ja Espanjaa kaksissa olympialaisissa ja kuusissa MM-kisoissa edustanut Masip oli sitä mieltä, että palkanalennussaaga – ja se, ettei seurajohto koskaan tullut pelaajien puolustukseksi, kun näiden väitettiin vastustaneen leikkauksia – on vain yksi lisä Barcelonan epäonnistuneeseen politiikkaan.
– Olen kirjoittanut jo aiemminkin, että seura on täysin rikki. En puhu vain taloudellisesta puolesta, vaan myös henkilökohtaisesti ja inhimillisestä, Masip kirjoitti.
– He sallivat sen, että pelaajia läksytettiin (mediassa), vaikka he tiesivätkin, että yksityiskohdista sopiminen oli päivien kysymys. Tukena pitäisi olla aina.
Masip jatkoi ripitystä liittyen myös Bartomeun ylpeisiin puheisiin Barcelonan vakaasta taloudesta.
– Sanoin päiviä sitten, että Barca röyhistelee rintaansa seurana, jolla on suurin budjetti ja suurimmat tulot – todeten, ettei heillä mene taloudellisesti niin huonosti. He eivät kerro totuutta seuran tilasta.
– Pahinta on, ettei heillä ole aikomustakaan sanoa mitään, vaan jatkaa samaan malliin, Masip jyrähti.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Atlético jättää Julián Álvarezin ennemmin katsomoon kuin myy Barcelonaan
- Argentiinan avainpelaaja haluaa siirtyä Real Madridiin
- Real Madrid ei ole poissulkenut Nico Pazin myyntiä – asetti pelaajalle hintalapun
- Taas kaksi maalia – näin Kylian Mbappé vastaa puheisiin MM-kisojen maalikuninkuudesta
- Atlético Madrid syyttää Barcelonaa tähtipelaajansa puheista – harkitsee oikeustoimia
- Julián Álvarezin ympärillä kuohuu – Atlético Madrid jyrähti Barcelonalle
- Julián Álvarezin siirtosaaga jatkuu – tapahtuuko jättisiirto sittenkin?
- Kotiinpaluu täydentyy: Seuralegenda palaa sarjanousija Racing Santanderiin
- Marca: MM-kisojen loukkaantuminen jäi varjoon – Raphinhasta esitettiin raju väite
- Marca: Atlético Madridin MM-kisapelurista on tehty tarjous
- Toimittaja: Barcelona myy maalivahtinsa
- Julián Álvarezin siirtosaaga jatkuu – tapahtuuko jättisiirto sittenkin?
- Gareth Bale kertoi – tämän takia Real Madrid tulee menestymään José Mourinhon alaisuudessa
- Marca: MM-kisojen loukkaantuminen jäi varjoon – Raphinhasta esitettiin raju väite
- Kotiinpaluu täydentyy: Seuralegenda palaa sarjanousija Racing Santanderiin
- Marca: Atlético Madridin MM-kisapelurista on tehty tarjous
- Julián Álvarezin ympärillä kuohuu – Atlético Madrid jyrähti Barcelonalle
- Atlético Madrid syyttää Barcelonaa tähtipelaajansa puheista – harkitsee oikeustoimia
- Thibaut Courtois puhui tulevaisuudestaan
- Atlético hankkimassa Espanjan MM-kisapelaajan