Jos faneilta kysytään, minkä maan he haluavat omalle seuralleen yhteistyökumppaniksi, harva vastaa ensimmäisenä Kongon demokraattisen tasavallan. Sen Barcelona-fanit kuitenkin saivat viime kauden alla, ja sponsorisopimus jatkuu aina vuoteen 2029 saakka.

Kenties kiinnostuneita olivat vain maat, joilla on kyseenalainen maine rahankäyttäjinä ja noin muutenkin.

Kongon demokraattinen tasavalta on maailman köyhimpien maiden joukossa, kun mittarina käytetään bruttokansantuotetta asukasta kohden (linkki).

Maailman siivouspäivän roskatalkoot Kongon demokraattisen tasavallan pääkaupungissa Kinshasassa 20. syyskuuta 2025. Kuva: All Over Press.

Suomen yhteenlasketut maksatukset Kongolle olivat 22,98 miljoonaa euroa vuosina 2015–2023. Kaksi vuotta sitten kehitysyhteistyön maksatukset olivat 4,36 miljoonaa euroa ja viime vuonna kolme miljoonaa euroa, kerrotaan OpenAid.fi-datasivustolla.

Määrät vastaavat lähes puolta Kongon ja Barcelonan välisen sopimuksen arvosta.

Barcelonan pankkitilille napsahtaa 10–11,5 miljoonaa euroa vuodessa Kongosta. Tiedon vahvistaa Reuters, joka on nähnyt sopimuksen (linkki).

Sopimuksen mukaisesti Barcelonan harjoitus- ja lämmittelyasun selkämyksessä lukee Kongon demokraattisen tasavallan mainoslause: ”Afrikan sydän.” Tämän kauden alussa mainoslausetta ei kuitenkaan näkynyt. Sport-lehden mukaan syynä oli se, että Kongo ei ollut suorittanut maksuvelvoitteitaan tälle kaudelle (linkki).

Sittemmin Kongo on hoitanut maksunsa Barçalle, ja mainos on palannut paitoihin. Silti on vaikea uskoa, että maa saisi omansa takaisin.

Kongon sopimuksen järkevyyttä voi verrata toiseen Barcelonan yhteistyökumppaniin, Spotifyhin. Digitaalinen musiikkipalvelu maksaa samat kymmenen miljoonaa euroa vuodessa, että sen logo näkyy Blaugranan harjoitusasun etumuksessa (linkki).

Mainospaikka paidan etupuolella on yleensä arvokkaampi kuin paikka paidan takana.

Barcelonan ja Kongon välinen sponsorisopimus on kiistelty monesta syystä. Jos kysytään vaikka ulkoministeriöltä, miten Kongo sopii lomakohteeksi, se kehottaa ”välttämään kaikkea matkustamista”.

Kongon demokraattinen tasavalta maksaa AS Monacolle kolmesta vuodesta 4,8 miljoonaa euroa. Kuva: All Over Press.

Katalaanilehti Ara arvioi maaliskuussa, että Barcelona saattaisi vielä joutua oikeuden eteen sopimuksen takia. Ennakkotapauksen se löysi Monacosta (linkki).

Kongon demokraattisella tasavallalla on vastaavanlainen sopimus AS Monacon kuin Barcelonan kanssa. Ranskassa syyttäjä epäili ainakin vuoden alussa, että Kongon ja Monacon väliseen sopimukseen liittyisi korruptiota, rahanpesua ja julkisten varojen väärinkäyttöä.

Jutun keskiössä oli Kongon demokraattisen tasavallan urheiluministeri Didier Budimbu, joka väitetysti solmi sopimuksen ilman kilpailutusta tai asianmukaista menettelyä.

Muokattu viimeksi 28.10. klo 17.34: Lisätty kuva Kinshasasta.