Barcelona uusi häikäisevän saavutuksensa – Jordi Alba vaatii ensi vuodelta entistä parempia tuloksia
Kuva: Getty Images
Barcelona murskasi Deportivo Alavesin 4-1-lukemin Camp Noulla lauantaina. Tulos varmisti sen, että joukkue lähtee joulunviettoon La Ligan sarjataulukon piikkipaikalta. Joukkue uusi samalla myös häikäisevän saavutuksensa vuodelta 2011.
Barcelona ei hävinnyt vuoden 2019 aikana yhtään ottelua kotikentällään. 28 pelaamastaan kamppailusta se voitti 24 peliä, jääden vain neljästi tasoihin vierasjoukkueen kanssa.
Barcelonan puolustuslinjaan palannut Jordi Alba oli tyytyväinen joukkueensa esitykseen lauantain ottelussa. Camp Noun tappiottomasta vuodesta huolimatta hän vaatii joukkueeltaan entistä parempia esityksiä ensi vuoden puolella. – Meillä on hyvä fiilis tällä hetkellä, mutta meidän on vielä parannettava paljon, jos haluamme voittaa kaikki saatavilla olevat pokaalit, Alba kertoi Alaves-ottelun jälkeen Marcalle. – Vuonna 2020, haluan voittaa pokaaleja, kuten haluan joka vuosi. Barcelona kohtaa joulutauon jälkeen Espanyolin vieraissa, neljäs päivä tammikuuta.
LUE MYÖS:
- Kylian Mbappé diktaattorina – nyt hän puhuu
- Tappelu Real Madridin pukukopissa kohahdutti – näin José Mourinho kommentoi
- Barcelona palkitsi hyökkääjälupauksensa – enää ei tarvitse jarrutella
- La Ligan kulttipelaaja lopettaa uransa maajoukkueessa
- Nico Paz sanoi ei Real Madridille – kertoi miksi jäi Italiaan
- Deco: Real Madridin pelaaja halusi siirtyä Barcelonaan
- Jamie Carragher: Nyt on Barcelonan aika menestyä Mestarien liigassa
- Kylian Mbappé vastasi epäilijöilleen: ”Mielestäni se ei ole normaalia”
- Barcelona-pomolta kylmä arvio: tämän takia Marcus Rashford sai lähtöpassit
- Real Madrid tekemässä monivuotisen jatkosopimuksen avainpelaajansa kanssa
- Barcelona-pomolta kylmä arvio: tämän takia Marcus Rashford sai lähtöpassit
- Ballon d’Orin voittajaehdokkaat julkaistu – Barcelona-pomo ällistyi: ”Maailmanlaajuinen skandaali”
- Jose Mourinho latasi suoraan Alexander-Arnoldista: ”Hän ei ole keskikenttäpelaaja”
- Real Madrid tekemässä monivuotisen jatkosopimuksen avainpelaajansa kanssa
- Barcelona-pomo kertoi mielipiteensä Julián Álvarezin siirtosaagasta
- Entinen Atlético Madrid -pelaaja suuttui väärälle miehelle – uhmakkaat puheet naurattivat
- Espanjassa kuohuu – Lamine Yamal ei arastellut kertoa mielipidettään Ousmane Dembélén päätöksestä
- Lamine Yamal rikkoi ennätyksiä – Kylian Mbappekin kalpenee
- Rodri haukkui vastustajan tasoa – joutui sittemmin pahoittelemaan kommenttejaan
- Barcelona-legenda on tehnyt suuren elämänmuutoksen