Ballon d’Or -ehdokkaat julkaistiin keskiviikkona.

30 ehdokkaan joukosta löytyy kolme Barcelonan pelaajaa. Lamine Yamal, Pau Cubarsí ja Rodri ovat ehdolla palkinnon voittajaksi.

Barcelonan urheilujohtaja Deco uskoo Yamalin voittavan uransa ensimmäisen Ballon d’Orin.

– Mielestäni Yamal on ykköskandidaatti [Ballon d’Orin voittajaksi]. Mielestäni siinä ei ole mitään epäselvää. Yamal pelasi hienon kauden Barcelonan kanssa ja pääsi loukkaantumisen jälkeen MM-kisoihin. Hän oli avainasemassa voittamassa meille La Ligan mestaruutta.

Deco ällistyi siitä, etteivät Pedri ja Raphinha olleet ehdokkaiden joukossa. Deco pitää sitä skandaalina.

– En ymmärrä näitä listoja ja sitä, miten niitä tehdään. Ne ovat epäoikeudenmukaisia. On vaikeaa ymmärtää, miten Pedri ja Raphinha eivät ole ehdolla. Mielestäni on maailmanlaajuinen skandaali, etteivät he ole 30 ehdokkaan joukossa, Deco päivitteli RAC1:lle.

LUE MYÖS