Näkökulma: Mikä johti Zidanen yllätyseroon? Tässä viisi mahdollista syytä

Kuva: Getty Images
Madridista saatiin tämän jalkapallotorstain järisyttävin uutispommi, salama kirkkaalta taivaalta. Ilman mitään ennakkovaroitusta Zinédine Zidane, Real Madridin kolmeen perättäiseen Mestarien liigan voittoon valmentanut mestariluotsi ilmoitti eroavansa toimestaan (lue uutinen).
Zidane korosti tiedotustilaisuudessa eronneensa omasta aloitteestaan, joten kuuluisasta ”sopimuksen purkamisesta yhteisymmärryksessä” ei tällä kertaa ole kyse. Ja kuka hullu muka erottaisikaan miehen, joka on juuri voittanut kolmantena vuonna peräkkäin Mestarien liigan?
Näin yllättäviä eroja ei huippufutiksessa kuitenkaan ole totuttu näkemään, joten pohditaanpa hieman, mitä Zidanen päätöksen taustalla saattaisi olla. Muistutettakoon, että toimituksemme ei ole keskustellut asiasta Zidanen itsensä kanssa, joten tässä vaiheessa tarinaa on turvauduttava omiin taustatietoihin ja osin kuvitelmin.
1) Kunnianhimo
Zidane itse kertoi kommenteissaan eronneensa siksi, että epäilee joukkueensa voivan jatkaa voittamista ensi kaudella (lue Zizoun kommentteja lisää täältä). Kun voittaa yhdeksän pokaalia kahden ja puolen kauden aikana, voittamiseen ehtii epäilemättä tottua. Zidane antaa kommenteissaan ymmärtää, että teki päätöksensä vielä enemmän joukkueen etua kuin omaa etuaan ajatellen. Realin kannattajien silmissä varmasti hieno mies, jos näin on. Jokaiselle joukkueelle tekee epäilemättä hyvää pieni tuulettaminen, joten jos valmentajanvaihdos pitää Realin pelaajien mielet virkeinä ja uusi nokkamies tuo seuralle ensi kaudella mestaruuksia, osaa elettä varmasti jokainen kannattaja arvostaa. Zidane korosti pressissään, ettei aio kiirehtiä takaisin valmennustöihin, joten esimerkiksi Ranskan maajoukkueen valmentajaksi ryhtyminen ei kuulosta todennäköiseltä. Toisaalta suunnitelmissa oleva sapattivuosi voi päättyäkin lyhyeen, jos miehellä intoa yhä riittää. Zidanen CV:llä ei ylimääräistä itsensä markkinointia tarvitse tehdä, ja jos vaikkapa PSG:llä tökkii syksyn aikana, voi Thomas Tuchel alkaa tuntea olonsa tukalaksi.2) Loppuunpalaminen
Zidane ei viitannut tiedotustilaisuudessaan uupumukseen tai huippufutiksen ankariin paineisiin. Toisaalta sellaisia ei kukaan edes yritä kiistää. Ei meistä jokainen halua tiedottaa henkisestä tilastaan koko maailmalle, joten voihan se olla, että 45-vuotias Zidanekin kaipasi lepoa. Kaipasivathan sapattivuotta vuorollaan myös vaikkapa Pep Guardiola ja Luis Enriquekin.
3) Oloneuvos
Moni tavallinen tallaaja saattaa ajatella kateellisena vaikkapa lentäjien alhaista eläkeikää tai haaveilla lottovoitosta. Zidanella on tavallaan mahdollisuus molempiin. Se on nimittäin aika varmaa, että rahan takia ranskalaisen ei enää tarvitsisi töitä tehdä. Zidanella on riittänyt sekä intohimoa että kunnianhimoa jalkapalloiluun, ja siitä on koko futismaailma saanut kiittää. Mutta entä jos mies haluaakin keskittyä oloneuvokseen elämään, ja alkaa tukea täysipainoisesti vaikkapa neljää jalkapalloilevaa poikaansa? Hyväksyttävä päätös sekin, eikä välttämättä lainkaan mahdoton skenaario. [readmore from=Zidane-Zinedine] Moni entinen huippufutaaja pysyttelee mieluiten poissa julkisuudesta, kun on aika panna pillit pussiin. Säästöjä voi olla jo tarpeeksi, eikä supertähden elämä välttämättä enää nappaa. Zidane tunnetaan koko maailmassa, joten piiloon ei pääse helposti, mutta saattaahan sitä kyllästyä joskus jatkuvaan julkisuudessa paistattelemiseenkin.4) Sisäpiiritiedot
Zidane totesi lehdistölle, ettei usko voittamisen jatkuvan ensi kaudella helposti. Ja kukapa tuntisi joukkueensa tilanteen paremmin kuin oma valmentaja? No, seuran puheenjohtaja ehkä vielä paremmin.
5) Jotain hampaankolossa
Muistatteko vielä, kuinka vaisu Real Madridin syyskausi oli? La Ligan ensimmäistä kotivoittoa saatiin odottaa neljänteen kotipeliin asti, ja Madrid taipui Real Betisille, Gironalle, ja mikä pahinta, jouluaatonaattona maalein 0-3 Barcelonalle. Mestarien liigan lohkovaiheesta jäi käsiin vain kakkostila Tottenhamin jälkeen, ja cup-taivalkin katkesi tammikuussa Léganesiin. Näiden heikkojen hetkien aikana julkisuudessa väläyteltiin aina välillä myös ajatusta Zidanen potkuista. Epäilemättä vaikeimpina hetkinä puheenjohtaja Florentino Pérezkin on saanut perustella itselleen, miksi Zidane on yhä paras mies laivaa ohjaamaan. Ja teki oikein antaessaan miehen jatkaa. Onko laaksoista jäänyt kuitenkin jotain Zidanelle hampaankoloon? Julkisuuteen asti ei ole koskaan tietoja kunnon konflikteista kantautunut, mutta erimielisyyksiä pelaajiston suhteen Zidanella ja Pérezillä on tiettävästi ollut. Zidane kaipasi joidenkin lähteiden mukaan viime kesänä kovemman luokan vahvistuksia, muttei niitä saanut. Pérez taas halusi hankkia maalin suulle Kepa Arrizabalagan Athletic Bilbaosta, mutta siirto kaatui perhekeskeiseksi tiedetyn Zizoun vastustukseen – huhujen mukaan osin siksi, ettei valmentajan poika Luca Zidanelta menisi tie edustukseen tukkoon.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Vinícius Júnioria syytetään seksuaalisesta häirinnästä: ”Hän lähetti minulle koko ajan kuvia peniksestään”
- Barcelonalle kova kolaus – El Clásico vaarassa?
- Skandaali Camp Noulla
- Sun: Barcelona on tehnyt päätöksen Marcus Rashfordista
- Kylian Mbappén roolimalli tuskin yllättää
- SPORT: Barcelona ei aio jatkaa Robert Lewandowskin sopimusta – lähtö edessä ensi kesänä
- Real Madrid -lupaus jumahti penkille: ”Olen varma, että…”
- Uutta tietoa Kylian Mbappen loukkaantumisesta – palaa Madridiin
- Real Madridille lisää huonoja uutisia – myös argentiinalaistähti loukkasi maaotteluissa
- Kylian Mbappe loukkaantui maaottelussa
- Skandaali Camp Noulla
- Sun: Barcelona on tehnyt päätöksen Marcus Rashfordista
- Vinícius Júnioria syytetään seksuaalisesta häirinnästä: ”Hän lähetti minulle koko ajan kuvia peniksestään”
- Barcelonalle kova kolaus – El Clásico vaarassa?
- Real Madrid -lupaus jumahti penkille: ”Olen varma, että…”
- Kylian Mbappén roolimalli tuskin yllättää
- SPORT: Barcelona ei aio jatkaa Robert Lewandowskin sopimusta – lähtö edessä ensi kesänä
- Uutta tietoa Kylian Mbappen loukkaantumisesta – palaa Madridiin
- Real Madridille lisää huonoja uutisia – myös argentiinalaistähti loukkasi maaotteluissa
- Jude Bellingham vaatii somejättejä puuttumaan vihapuheeseen: ”Jokainen tarvitsee tukea”