Barcelonan uusi päävalmentaja kohtasi maailman median – ”Tämä on urani vaikein haaste”
Kuva: Getty Images
Barcelonan uusi päävalmentaja Ernesto Valverde myöntää, että Camp Noulla edessä on hänen uransa vaikein haaste. Miehen kaksivuotiseen sopimukseen sisältyy optio kolmannesta vuodesta.
Valverde, 53, on aiemmin luotsannut Valenciaa, Villarrealia, Espanyolia, Olympiakosia ja Athletic Bilbaota.
– Kun Barcelonan kaltainen joukkue soittaa, sitä ei tarvitse miettiä kovin kauan. Se on urani vaikein haaste, mutta myös mukavin. Minulla on suuri itseluottamus, Valverde kommentoi.
– Vaatimustaso on erittäin korkea, ja vain katsomalla ympärilleen museossa ymmärtää paineen, joka kohdistuu minuun. Edeltäjieni saavuttamat tulokset olivat erittäin kovia, loistavia valmentajia jalkapallon historiassa, hän jatkaa.
Halusin vaikean haasteen, ja tietysti tämä on yksi suurimmista. Siitä minulla ei ole epäilystäkään.– Halusin vaikean haasteen, ja tietysti tämä on yksi suurimmista. Siitä minulla ei ole epäilystäkään. Valverde pelasi Barcelonassa Johan Cruijffin alaisuudessa vuosina 1988–1990, joten hän tuntee seuran perinteet, odotukset ja pelitavan. – Tunnen Barcan tyylin. Tiedän sen, minun on sopeuduttava siihen uudestaan. Ajatukseni on auttaa tekemään pelaajista parempia pelaajia, luoda joukkuehenki ja saavuttaa tuloksia, mies pohtii. – Kaikki täällä käyneet valmentajat ovat olleet tietoisia tyylistä, mutta he ovat jättäneet asioihin henkilökohtaisen jäljen. Joukkueen vahvistamisen mahdollisuus? Se on vaikea kysymys. Minulla voi olla omia ideoitani, mutta minun pitää olla kiitollinen edeltäjälleni, koska Luis Enrique saavutti suuria asioita. Enrique saavutti Barcelonassa peräti yhdeksän pokaalia kolmen kauden aikana. Hän siirtyi oma-aloitteisesti syrjään päävalmentajan paikalta. Lähde: Sky Sports
LUE MYÖS:
- Eric García jättää maajoukkueleirin – tässä korvaaja
- Lamine Yamal kommentoi Ballon d’Oria – uskoo olleensa oikeutettu voittaja jo pidemmän aikaa
- AS: Barcelona ja Real Madrid saman superlupauksen perässä
- Tältäkö näyttää keskinkertaisuuden huippu? Getafessa tilastokummajainen
- Lehti: Barcelona kiinnostunut Chelsean teinitähdestä
- Lamine Yamal tarvitsi vain kaksi minuuttia Wembleyllä – Espanja kaatoi Englannin
- Kylian Mbappén poissaolon pituus selvisi – sattumaako?
- Otteet ovat olleet vakuuttavia – Real Madrid haluaa vanhan akatemiatalenttinsa takaisin
- Kylian Mbappé loukkaantui – ranskan supertähti palaamassa Madridiin
- No nyt! Suomi kaatoi Espanjan kärkiottelussa
- Kylian Mbappén poissaolon pituus selvisi – sattumaako?
- Lamine Yamal tarvitsi vain kaksi minuuttia Wembleyllä – Espanja kaatoi Englannin
- Otteet ovat olleet vakuuttavia – Real Madrid haluaa vanhan akatemiatalenttinsa takaisin
- Lehti: Barcelona kiinnostunut Chelsean teinitähdestä
- Tältäkö näyttää keskinkertaisuuden huippu? Getafessa tilastokummajainen
- Rodri paljasti – tässä on Pep Guardiolan ja Hansi Flickin suurin ero
- Barcelona-tähti ei päässyt kesän MM-kisoihin: ”Se sattui todella paljon”
- Toista kertaa putkeen – Jude Bellinghamille kova tunnustus
- AS: Barcelona ja Real Madrid saman superlupauksen perässä
- No nyt! Suomi kaatoi Espanjan kärkiottelussa